Zakończył się wyścig Urban Challenge

| Ciekawostki

Pierwszy w historii wyścig Urban Challegne wygrał samochód Boss. W pełni autonomiczny SUV przejechał niemal 90 kilometrów po miejskich i podmiejskich ulicach, na których trwał normalny ruch. Rajd ukończyło 6 z 11 pojazdów. Komisja sędziowska stwierdziła, że kierujący pojazdem robot przestrzegał wszystkich przepisów drogowych.

Średnia prędkość Bossa na 90-kilometrowej trasie wynosiła około 14 mil na godzinę (ponad 22 km/h).

Autonomiczne pojazdy można będzie w przyszłości wykorzystać w wielu dziedzinach. Przydadzą się zarówno na ulicach miast, gdzie powinny znacząco zwiększyć bezpieczeństwo ruchu, i na polu bitwy, gdzie będą mogły zbierać rannych żołnierzy i transportować ich do szpitala.

Zwycięski pojazd został skontruowany przez zespół z Carnegie Mellon University. Naukowcy wykorzystali samochód 2007 Chevy Taho. Zamontowano w nim antenę do odbioru sygnałów GPS oraz 10 procesorów Intel Core2Duo, które były taktowane zegarem o częstotliwości 2,16 GHz. Wszystkie systemy komunikowały się ze sobą dzięki interfejsowi Gigabit Ethernet.
Zastosowane oprogramowanie w każdej sekundzie wyliczało i oceniało 1000 różnych trajektorii jazdy. Następnie wybierało z nich jedną, właściwą.

Samochód wyposażono też w cały zestaw czujników, które w czasie rzeczywistym przesyłały do procesorów informacje o wszystkich ruchomych i nieruchomych obiektach w pobliżu samochodu.

Urban Challenge wyścig DARPA samochód