Kieliszek, który "zmienia" wodę w koktajle

| Ciekawostki

Kieliszek Vocktail (od ang. virtual cocktail) oszukuje zmysły, dzięki czemu czysta woda jest odbierana jako idealny koktajl.

Światła LED pozwalają zmieniać kolor drinka, a srebrne elektrody z brzegu kieliszka stymulują język, dając różne smaki: 180 mikroamperów to smak kwaśny, 40 - smak słony, a 80 - gorzki. Wynalazca kieliszka, Nimesha Ranasinghe z Narodowego Uniwersytetu Singapurskiego, pomyślał też o 3 mikropompach powietrza z nabojami z zapachem. Są one aktywowane podczas picia.

Vocktail zadebiutował na Association for Computing Machinery Multimedia Conference w Kalifornii.

Ranasinghe, który specjalizuje się w cyfrowych interakcjach wielozmysłowych, stworzył wcześniej cyfrową lemoniadę. Obecnie Singapurczyk myśli o dodaniu do Vocktailu rzeczywistości wirtualnej, dzięki czemu koktajle można by spożywać w różnych ciekawych okolicznościach.

Wyobraź sobie, że następnym razem gdy zamówisz koktajl, dostosujesz jego smak za pomocą aplikacji w telefonie albo wypróbujesz zupełnie nowe smaki - zamówisz mojito, ale sprawdzisz, co się stanie, gdy stały skład uzupełni się nutką czekolady czy truskawki.

Ranasinghe dodaje, że kluczowe wydaje się wykorzystanie przez Vocktail powonienia. Wrażenia węchowe wydają się łączyć różne kanały sensoryczne, [...] dając jedyne w swoim rodzaju doświadczenie sensoryczne.

 

Vocktail koktajl kieliszek rzeczywistość wirtualna Nimesha Ranasinghe