Jak uniknąć kangura?

| Technologia
Volvo

Volvo testuje w Australii technologię... unikania kangurów. Producent samochodów sądzi, że nowa technologia pomoże uniknąć 20 000 wypadków rocznie. Obecnie Volvo filmuje kangury w pobliżu Canberry, gdzie dochodzi do szczególnie dużej liczby kolizji z kangurami. Filmy będą następnie analizowane pod kątem zachowań zwierząt. Dzięki analizom ma powstać oprogramowanie pomagające uniknąć kolizji. Każdego roku w Australii dochodzi do 20 000 kolizji, a ubezpieczyciele wypłacają z ich tytuło ponad 75 milionów dolarów.

Volvo prowadziło już podobne badania w Szwecji. Tam jednak technologia miała pomóc w unikaniu zderzeń ze znacznie większymi i wolniejszymi zwierzętami - łosiami i krowami. Kangury są mniejsze, a ich zachowanie jest mniej przewidywalne. Dlatego też musimy przetestować naszą technologię w warunkach polowych i skalibrować ją z uwzględnieniem kangurów. To bardzo nieprzewidywalne zwierzęta i trudno jest uniknąć zderzenia z nimi, ale sądzimy, że możemy tak dopracować naszą technologię, by nie dochodziło do wypadków - mówi inżynier Martin Magnusson.

System unikania zderzeń z kangurami to część większego projektu prowadzonego przez Volvo. Firma zakłada, że po roku 2020 osoby jeżdżące jej samochodami nie będą ponosiły śmierci czy odnosiły ran w wypadkach.

Volvo kangur Australia