Analitycy prognozują: Windows będzie bezpłatny

| Technologia
Microsoft

Analitycy firmy Gartner przewidują, że najpóźniej do roku 2017 Microsoft będzie bezpłatnie oferował konsumenckie wersje Windows. Dotychczas koncern zapowiedział, że bezpłatnie udostępni Windows 8 dla urządzeń mobilnych, których przekątna ekranu nie przekracza 9 cali. Analitycy uważają jednak, że już w ciągu najbliższych lat zniknie ograniczenie dotyczące wielkości urządzeń czy sposobu korzystania z Windows i system stanie się darmowy. Wyjątek będą stanowiły wersje dla przedsiębiorstw, które – jak uważa Gartner – będą sprzedawane w modelu subskrypcyjnym. Firmom Microsoft zaoferuje różne wersje z różnymi dodatkowymi funkcjami.

Michael Silver, wiceprezes Gartnera ds. badawczych, uważa, że pierwszą bezpłatną wersją systemu z Redmond może być Windows 9. Z dotychczas dostępnych informacji wynika, że tak naprawdę powinniśmy traktować go jako Windows 8.2, gdyż w OS-ie nie zajdą na tyle duże zmiany, by usprawiedliwiały one nadanie mu kolejnego numeru. Microsoft chce najprawdopodobniej dokonać tutaj głównie zabiegu PR-owego, gdyż Windows 8 nie cieszy się zbytnim uznaniem. Dlatego ma pojawić się system pozbawiony błędów Windows 8 (wspominaliśmy o menu Start) i z nową nazwą.

Zdaniem Silvera Microsoft musi zmienić swoją strategię. Jest jedyną firmą na świecie, która zarabia duże pieniądze na sprzedaży systemu operacyjnego. Ten model robienia biznesu powoli się wyczerpuje, dlatego też koncern czekają poważne zmiany. Windows dla przedsiębiorstw najprawdopodobniej będzie sprzedawany w modelu subskrypcyjnym, a za jego wzór może posłużyć sposób sprzedaży Office'a 365.

Windows Microsoft bezpłatny darmo