Bezpłatne Windows RT i Windows Phone?

| Technologia
Microsoft

Dziennikarze serwisu The Verge twierdzą, że Microsoft rozważa bezpłatne udostępnianie systemów Windows Phone i Windows RT. Anonimowe źródło zdradziło, że bezpłatne udostępnianie przyszłych wersji wspomnianych OS-ów to jeden z pomysłów strategicznych, nad którymi pracuje Terry Myerson, wiceprezes ds. systemów operacyjnych. Myerson, to jedna z osób, które awansowały na jedne z najwyższych stanowisk w ramach przeprowadzonej niedawno przez Steve'a Ballmera dużej restrukturyzacji koncernu.

Jak twierdzi The Verge bezpłatne wersje Windows Phone i Windows RT miałyby pojawić się jednocześnie ze wspomnianym przez nas wcześniej systemem "Threshold". Obecnie Microsoft sprzedaje licencje na Windows Phone i Windows RT producentom sprzętu. Bezpłatne udostępnianie tych systemów jest tym bardziej prawdopodobne, że Windows RT skierowany jest na rynek tańszych urządzeń, a pobieranie zań opłat licencyjnych powoduje, iż cena tych urządzeń staje się mało atrakcyjna w porównaniu np. z tabletami korzystającymi z bezpłatnego Androida. Jeśli zaś chodzi o Windows Phone, to aż 80% rynku tego systemu operacyjnego należy do Nokii. Gdy Microsoft przejmie od Nokii wydział produkcji smartfonów, wpływy z licencjonowania Windows Phone natychmiast spadną o 80%. W tej sytuacji bezpłatne rozdawanie systemu nie powinno negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe koncernu, a może pomóc w zyskaniu większych udziałów na rynku.

Bezpłatnemu Windows będzie łatwiej konkurować z bezpłatnym Androidem. Zwiększone zainteresowanie producentów urządzeń może przełożyć się na większe udziały rynkowe, co z kolei zachęci deweloperów do tworzenia aplikacji dla Windows Phone i Windows RT, a Microsoft może - np. umieszczając reklamy w aplikacjach czy kierując użytkowników do wyszukiwarki Bing - zwiększyć swoje wpływy finansowe.

Windows RT Windows Phone licencja