"Vista jest odporna" - mówi Jim Allchin

| Technologia

Jim Allchin, prezes Microsoftu ds. platform i usług, stwierdził na swoim blogu, że Windows Vista jest odporny na istniejący obecnie szkodliwy kod. Za wszelkie przypadki złamania zabezpieczeń Visty Allchin obwinia źle napisane oprogramowanie firm trzecich.

To odpowiedź menedżera koncernu na badania opublikowane w listopadzie przez Sophosa.
Firma ta próbowała zarazić system Vista 10 różnymi szkodliwymi programami i okazało się, że 3 z nich są w stanie zagrozić najnowszemu OS-owi Microsoftu.

Specjaliści Microsoftu powtórzyli eksperyment pracowników Sophosa i odkryli, że Windows Vista jest całkowicie bezpieczny, jeśli nie zainstalowano na nim innych programów.

Użytkownik pozostanie bezpieczny, jeśli korzysta z wbudowanego w Viście klienta poczty Windows Mail. Jeśli jednak zainstaluje inną aplikację pocztową, np. microsoftowego Outlooka, może paść ofiarą ataku.

Jeśli użytkownik korzysta z Microsoft Outlooka lub oprogramowania firmy trzeciej, które blokuje uruchamianie plików o znanych rozszerzeniach, wtedy jest zabezpieczony przed ośmioma z dziesięciu części testowanego szkodliwego kodu. W przypadku Bagle-Zip może dojść do zarażenia, gdyż korzysta on z formatu .ZIP, którego niektóre programy pocztowe nie potrafią zablokować. Z kolei MyDoom-O można uruchomić, gdyż losowo wybiera on rozszerzenie, pod którym się rozsyła i czasami trafia na takie, które może być wykonane w ramach pliku .ZIP. W obu jednak przypadkach przyczyna tkwi w funkcji programu pocztowego, nie w Windows Vista. Nawet jeśli użytkownik odbierze list z załącznikiem .ZIP z którymś ze wspomnianych robaków to i tak, by doszło do zarażenia, musi wykonać dwie czynności: celowo otworzyć załącznik i celowo uruchomić znajdujący się tam plik. Jeśli zrobi to pod kontrolą programu pocztowego, który nie potrafi blokować uruchomienia plików znajdujących się w archiwum .ZIP to dojdzie do zarażenia i komputerowi może zagrażać też robak Netsky-D. Windows Mail [klient poczty Visty – red.] blokuje wykonanie plików z archiwów .ZIP – czytamy w blogu Allchina.

Nigdy nie mówiłem, że Vista jest idiotoodporna czy perfekcyjna. Żadne oprogramowanie takie nie jest – pisze Allchin. I dodaje, że użytkownicy nie powinni otwierać podejrzanych załączników. Wspomina też o konieczności zainstalowania firewalla oraz programu antywirusowego.

Windows Vista Jim Allchin szkodliwy kod MyDoom-O Netsky-D Bagle-Zip Windows Mail Outlook