Vista bez zielonego światła w Europie

| Technologia

Microsoft, pomimo kłopotów z europejskimi i południowokoreańskimi urzędami antymonopolowymi, ma zamiar rozpocząć sprzedaż systemu Windows Vista w zaplanowanym terminie. Szef koncernu, Steve Ballmer, poinformował europejską Komisarz ds. Konkurencji Neelie Kroes, że nie planuje opóźnienia premiery Visty. Komisja Europejska ma zastrzeżenia związane z obecnością w OS-ie Microsoftu rozbudowanych funkcji wyszukiwania, nowych zabezpieczeń antywirusowych oraz możliwości zapisywania dokumentów w formacie PDF. Microsoft obiecał, że wprowadzi zalecane przez Komisję zmiany, nie poinformował jednak, kiedy to uczyni.

W opublikowanym wczoraj przez Komisję Europejską oświadczeniu czytamy: Komisja Europejska została poinformowana o zamiarach Microsoftu dotyczących światowej premiery systemu operacyjnego Vista oraz o tym, że firma nie przewiduje opóźnienia premiery w Europie. Komisja nie dała Microsoftowi "zielonego światła" ponieważ, co wielokrotnie podkreślała, Microsoft musi wziąć na siebie odpowiedzialność za pełne przestrzeganie zasad dotyczących konkurencyjności, a w szczególności tych wymienionych w antymonopolowym wyroku Komisji przeciwko Microsoftowi z marca 2004.

Eurourzędnicy stwierdzili również, że będą pilnie śledzili wpływ Visty na rynek i rozpatrzą każdą skargę, która do nich wpłynie.

Premiera systemu Windows Vista dla klientów biznesowych ma nastąpić prawdopodobnie 5 grudnia.

Windows Vista Microsoft Neelie Kroes Komisja Europejska Steve Ballmer