Koniec XP na netbookach

| Technologia
Microsoft

Microsoft przypomina, że 22 października kończy dostawy systemu Windows XP dla producentów netbooków. Oznacza to powolny koniec możliwości zakupu netbooka z preinstalowanym najpopularniejszym obecnie systemem operacyjnym. Po tym dniu do sprzedaży będą trafiały tylko komputery znajdujące się wówczas w magazynach sprzedawców i dystrybutorów.

Windows XP liczy sobie już dziewięć lat. System cieszy się olbrzymią popularnością. Na tyle dużą, że pozwolił Microsoftowi wyjść obronną ręką po debiucie niepopularnej Visty i jest najpoważniejszym konkurentem Windows 7 - najlepiej sprzedającego się systemu w historii Microsoftu.

"Większość naszych klientów nie zauważyła zmiany, ale producenci komputerów już od premiery Windows 7 w październiku 2009 produkuje dużą liczbę modeli netbooków z Windows 7. Z danych NPD Retail Tracking Service, z kwietnia 2010 wynika, że 81% netbooków trafiających na rynek USA jest sprzedawana z preinstalowanym Windows 7" - czytamy w oświadczeniu Microsoftu.

Na dużą popularność Windows XP wpływ może mieć też cena systemu. Producenci sprzętu komputerowego płacą Microsoftowi po 15 dolarów za każdą kopię XP. Kopia Windows 7 kosztuje ich 50 dolarów.

Windows XP netbook Microsoft