Ekspert ds. zdrowia publicznego nalega na oznaczanie kaloryczności alkoholu

| Zdrowie/uroda
quacktaculous (Brendan DeBrincat), CC

Naukowcy przekonują, że na napojach alkoholowych powinna być umieszczana liczba kalorii. Wg Fiony Sim, szefowej Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, drinki przyczyniają się do epidemii otyłości i prawo powinno wymagać, by restauracyjne menu i etykiety określały nie tylko zawartość alkoholu, ale i wyraźnie podawały wartość energetyczną.

Brytyjka wyjaśnia, że od 2011 r. w Unii Europejskiej obowiązuje przepis nakazujący zamieszczanie informacji nt. składu i wartości odżywczej pakowanych produktów, jednak napoje, które zawierają ponad 1,2% alkoholu, są od tego wyjątkiem i konsumenci często nie zdają sobie sprawy, co w nich jest.

Sim dodaje, że choć kwestia jest pilna, na razie nie wiadomo, czy i kiedy zmiany w prawie zostaną wprowadzone. Na łamach British Medical Journal Sim przypomina, że choć w przypadku dorosłych, którzy piją, z alkoholu pochodzi ok. 10% dziennej podaży kalorii, to ostatnie badanie 2117 osób pokazało, że aż 80% respondentów nie wiedziało, ile kalorii zawierają popularne drinki/napoje. Większość nie miała zupełnie pojęcia, że alkohol dodaje się do ogólnej liczby spożytych kalorii.

Większość kobiet nie zdaje sobie, na przykład, sprawy, że dwa duże kieliszki wina zawierają 370 kalorii, co stanowi prawie 1/5 ich dziennego zapotrzebowania energetycznego, o przekroczeniu dziennej dawki granicznej alkoholu nie wspominając.

Specjalistka podkreśla, że wielu respondentów opowiedziało się za oznaczaniem napojów alkoholowych. Sim dodaje, że mimo braku zobowiązań prawnych niektórzy producenci sami zaczęli umieszczać informacje o składzie, co oznacza, że takie posunięcie nie szkodzi sprzedaży.

Brytyjka ujawnia, że amerykańska Agencja Żywności i Leków zarządziła, by od grudnia br. sieci restauracji, które działają w 20 lub więcej punktach, obowiązkowo zamieszczały na alkoholu dane nt. liczby kalorii. Jeśli Public Health (Alcohol) Bill 2015 zostanie w Irlandii przyjęty, kraj ten będzie pierwszym członkiem UE zamieszczającym ostrzeżenia nt. energetyczności alkoholu.

alkohol etykieta menu liczba kalorii prawo Unia Europejska Fiona Sim