Naukowcy podsłuchali żółwiowe 'radio'

| Nauki przyrodnicze
Jean, CC

Międzynarodowy zespół naukowców podsłuchał rozmowy arrau (Podocnemis expansa) z brazylijskiej Amazonii. Okazało się, że żółwie wykorzystują dźwięki do koordynacji zachowań społecznych, a także w ramach opieki nad młodymi.

Autorzy artykułu z pisma Herpetologica stwierdzili, że koordynując zachowania społeczne, arrau posługują się kilkoma (co najmniej 6) rodzajami dźwięków; jeden jest wykorzystywany przez samice w kontaktach ze świeżo wyklutymi młodymi.

Wydawane przez żółwie unikatowe dźwięki dają nam wgląd w ich zachowanie, nie mamy jednak pojęcia, co oznaczają. Społeczne zachowania tych gadów są o wiele bardziej złożone niż dotąd sądzono - podkreśla dr Camila Ferrara, specjalistka od wodnych żółwi z Wildlife Conservation Society (WCS).

Naukowcy już od jakiegoś czasu wiedzieli, że samice P. expansa tworzą w okresie rozrodczym duże skupiska. Nie było jednak wiadomo, jak koordynują swoje działania. Podejrzewając, że może chodzić o wokalizacje, podczas najnowszego studium skoncentrowano się właśnie na wydawanych przez nie dźwiękach.

W latach 2009-2011 w okolicach i samej rzece Trombetas biolodzy zdobyli dzięki mikrofonom i hydrofonom aż 220 godzin nagrań i wyodrębnili 270 wokalizacji. Przeprowadziwszy analizę spektrograficzną, wprowadzili podział na 6 typów dźwięków, wydawanych w czasie sezonu rozrodczego.

Akademicy próbowali połączyć dźwięki z konkretnymi zachowaniami. Zauważyli, że te wydawane w czasie migracji lub wygrzewania mają przeważnie niższą częstotliwość. Prawdopodobnie ułatwia to komunikację na dłuższe dystanse. W czasie gniazdowania są one wyższe, ponieważ dźwięki o większej częstotliwości lepiej pokonują płytkie wody i powietrze. Największe zróżnicowanie dźwięków odnotowano u samic tuż przed złożeniem jaj. Herpetolodzy teoretyzują, że w ten sposób żółwice decydują, które miejsce wybrać i koordynują swoje poczynania (wychodzą bowiem z wody gęsiego).

Żółwiki wydają dźwięki w jaju oraz podczas wychodzenia z jamy na rzeczną plażę. W tym przypadku naukowcy wspominają o stymulacji grupowego wylęgania. Samice odpowiadają na zawołania młodych, prawdopodobnie pomagając im dotrzeć do wody.

Zespół ustalił, że żółwiki trzymają się razem i migrują z samicami przez ponad 2 miesiące.

arrau Podocnemis expansa żółwie dźwięki wokalizacje komunikacja zachowania społeczne koordynacja dr Camila Ferrara Wildlife Conservation Society WCS