Atakują, by niszczyć

| Bezpieczenstwo IT
DVIDSHUB, CC-BY

Z przeprowadzonych w obu Amerykach badań wynika, że coraz częściej ataki hakerskie są nastawione na wywołanie zniszczeń czy zakłóceń w funkcjonowaniu firm lub społeczeństw. Widoczna jest zmiana priorytetów – ze zdobywania informacji czy testowania zabezpieczeń na sianie zamętu.

Badania zostały zlecone przez Organizację Państw Amerykańskich (OAS). Przeprowadzono je wśród osób odpowiedzialnych za IT w rządach 35 państw Ameryki Północnej i Południowej. W ankiecie uczestniczyło w sumie 575 ekspertów. Jedynie 60% z nich poinformowało, że wykryło próbę kradzieży danych z krytycznej infrastruktury. Aż 40% mówiło o odkryciu ataku, którego celem było unieruchomienie sieci przemysłowych, a 54% miało do czynienia z próbami zdalnej manipulacji infrastrukturą przemysłową, np. sprzętem w rafineriach naftowych.

Opinia publiczna, przyzwyczajona do informacji o cyberprzestępcach kradnących dane o kartach kredytowych czy zajmujących się szpiegostwem przemysłowym, nie zdaje sobie sprawy z ataków na infrastrukturę. Tymczasem, jak informuje Chris Black, szef Information Sharing and Analysis Center, do takich ataków dochodzi bez przerwy.

W raporcie przygotowanym na zlecenie OAS znalazły się też przykłady takich właśnie ataków. Eksperci wspominali na przykład o banku, z którego nie tylko ukradziono pieniądze, le wykasowano też dane o kontach klientów. Cyberprzestępcy zaatakowali też firmę z sektora paliwowego i manipulując jej wyposażeniem doprowadzili do „przekierowania zasobów”. W przygotowaniu raportu swój udział mieli specjaliści z firmy Trend Micro. Jej wiceprezes, Tom Kellerman, mówi, że z raportu jasno wynika, iż jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy cyberatak na ważną prywatną firmę bądź organizację będzie wymagał militarnej odpowiedzi zainteresowanego rządu. Stoimy przed realnym zagrożeniem, że jacyś niezwiązani z żadnym rządem cyberprzestępcy przeprowadzą atak, którego celem będzie dokonanie zniszczeń. Wówczas zainteresowany rząd odpowie akcją wojskową - uważa Kellerman.

Pentagon już przed czterema laty ostrzegał, że cyberatak na amerykańską infrastrukturę może spotkać się z odpowiedzią militarną. Na razie nie jest jednak jasne, w jaki sposób i na jakich zasadach taki kontratak mógłby mieć miejsce.

atak cyberatak haker zniszczenie