Mutagenny basen
Naukowcy z Hiszpanii, USA, Niemiec i Holandii twierdzą, że kąpiele w basenach z chlorowaną wodą zwiększają ryzyko nowotworów.
Koordynatorzy z Centro de Investigación en Epidemiología Ambiental (CREAL) i Instituto de Investigación Hospital del Mar (IMIM) kierowali pracami zespołu, który analizował mutagenny wpływ produktów ubocznych dezynfekcji (DBP), powstających wskutek reakcji związków organicznych, np. potu, naskórka czy moczu, ze środkiem dezynfekującym, u osób korzystających z krytych basenów. Porównywano baseny odkażane chlorem i bromem.
Dowody efektu genotoksyczności obserwowano u 49 zdrowych dorosłych już po 40 minutach przebywania na krytym basenie – napisano w oświadczeniu prasowym CREAL. Jeden z szefów organizacji Manolis Kogevinas zastrzega, że uzyskane wyniki nie powinny zniechęcać do pływania, które korzystnie oddziałuje na układ kostno-stawowy. Można używać mniej środków dezynfekujących, jeśli ludzie będą się stosować do kilku prostych zaleceń. A oto one: 1) obowiązkowy prysznic przed wejściem do basenu, 2) zobligowanie do wkładania czepków, 3) zakaz załatwiania potrzeb fizjologicznych w wodzie oraz 4) utrzymywanie samego basenu w czystości.
Już wcześniejsze badania epidemiologiczne wykazały, że istnieje związek między wystawieniem na oddziaływanie DBP w wodzie a nowotworami pęcherza moczowego. W ramach studium koordynowanego również przez CREAL ustalono, że dzieje się tak przez kontakt skóry z chlorowaną wodą i wdychanie chloru podczas pływania w basenie. W ramach najnowszego eksperymentu naukowcy przyglądali się poziomom dwóch biomarkerów genotoksyczności w odniesieniu do stężenia najpopularniejszych DBP (trihalogenometanów) w powietrzu wydychanym po pływaniu w basenie. Dla porównania ustalono ich koncentrację w powietrzu wokół basenu oraz wydychanym przed pływaniem. Zaobserwowano wzrost poziomu białka komórek Clara (CC16) w płynach ustrojowych. Jak jednak wyjaśnia Cristina Villanueva z CREAL, wyniki pewnego belgijskiego studium wskazują, że można go wytłumaczyć zarówno ekspozycją na działanie DBP (przenikaniem przez nabłonek oddechowy), jak i wysiłkiem fizycznym. CC16 należy do rodziny sekretoglobin. U mężczyzn jest syntetyzowane przez komórki układu moczowo-płciowego i prostatę, a u wszystkich ludzi przez nieurzęsione komórki nabłonka tchawiczo-oskrzelowego. Jego obecność wykrywa się w nasieniu, moczu, surowicy, ślinie i płynie owodniowym.
Autorzy raportu zidentyfikowali ok. 100 różnych produktów ubocznych dezynfekcji. Niektórych nie napotkano wcześniej ani w wodzie z basenu, ani pitnej. Podczas testów in vitro zademonstrowano, że efekt mutagenny wody basenowej był zbliżony do działania wody pitnej, ta pierwsza była jednak bardziej cytotoksyczna (czyli toksyczna dla komórek).
Komentarze (5)
pixel, 16 września 2010, 09:15
...przez kontakt skóry z chlorowaną wodą i wdychanie tejże podczas pływania w basenie.
wyjatkowo niefortunne sformuowanie
Anna Błońska, 16 września 2010, 11:06
KONTO USUNIĘTE, 16 września 2010, 21:07
Ufff, trzeba było w stresie przeczytać cały artykuł, aby na końcu się dowiedzieć,że cały ten raport to burza w szklance wody (basenowej)
Anna Błońska, 16 września 2010, 23:54
Najlepsze zostawiamy na koniec![:)](https://forum.kopalniawiedzy.pl/uploads/emoticons/default_smile.png)
A a propos zdrowotności/szkodliwości wody, tym razem tej z kranu, ciekawą rzecz powiedziała dziś w Trójce pani profesor z warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Że jeśli zawiera jakieś szkodliwe substancje, to jej przegotowanie nie pomoże, a zaszkodzi, bo doprowadzi do swego rodzaju skondensowania.
KONTO USUNIĘTE, 17 września 2010, 12:14
Z całym szacunkiem,należy całkowicie się zgodzić z Panią Profesor
: w miarę odparowywania rozpuszczalnika,procentowa zawartość substancji stałych zawsze wzrasta.
Dla przeciętnego zjadacza zupy pomidorowej,jest to jednak całkowicie NIEistotne. Nieugotowana zupa pomidorowa o objętości 1dm3 zawiera przykładowo 0,001g arszeniku.Po ugotowaniu i odparowaniu wody do objętości 0,5dm3, procentowa zawartość arszeniku wzrośnie aż o 100% ???, jednak będzie to dalej to samo 0,001g.
Wrażliwym proponuję zjadać 0,5dm3 zupy pomidorowej przed ugotowaniem.Wchłoną aż 2x mniej trucizny![:D](https://forum.kopalniawiedzy.pl/uploads/emoticons/default_biggrin.png)