Centaury to głównie komety

| Astronomia/fizyka
NASA

Centaury, tajemnicze obiekty znajdujące się pomiędzy Jowiszem a Neptunem, od dawna stanowią zagadkę dla astronomów. Specjaliści zastanawiali się, czy są one asteroidami czy kometami. To właśnie z powodu dwoistości natury nazwano je imieniem mitologicznych stworzeń, pół-ludzi, pół-koni.

Odpowiedź na pytanie o naturę centaurów dają badania przeprowadzone przez Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE). Nasze dane wskazują, że większość centaurów pochodzi od komet, zatem przybyły z zewnętrznych obszarów Układu Słonecznego - mówi James Bauer z Jet Propulsion Laboratory. Określenie pochodzi od komet oznacza, że centaury są zbudowane z tego samego materiału co komety, mogły być w przeszłości aktywnymi kometami i mogą stać się takimi w przyszłości.

W ramach najnowszych badań wykonano zdjęcia w podczerwieni 52 centaurów i obiektów dysku rozproszonego. Fotografie w podczerwieni pozwoliły na zbadanie albedo obiektów. Uczeni mogli sprawdzić, jak wygląda powierzchnia  centaurów i w jakim stopniu odbija światło. Wcześniejsze obserwacje w paśmie widzialnym wykazały, że centaury mają barwę niebiesko-szarą lub czerwonawą. Obiekty niebiesko-szare mogą być asteroidami lub kometami, czerwonawe są prawdopodobnie asteroidami. Teraz WISE wykazał, że większość obiektów niebiesko-szarych jest ciemna, a to wskazuje na komety.

Komety mają ciemną, podobną do sadzy powierzchnię, przez co są ciemniejsze niż większośc asteroid. Komety przypominają węgiel drzewny, a asteroidy świecą bardziej jak księżyc - mówi Tommy Grav, współautor badań. W badanej grupe obiekty o charakterystyce komet stanowiły niemal 66% całości.

centaur kometa asteroid WISE