Nowe amerykańskie wytyczne dotyczące nadciśnienia

| Medycyna
jasleen_kaur, CC

W USA zaaprobowano nowe zalecenia odnośnie do terapii nadciśnienia u ludzi powyżej 60. roku życia. Członkowie Eighth Joint National Committee skorygowali docelowe ciśnienia, do których powinno się dążyć w tej grupie wiekowej, do wartości poniżej 150/90 mm Hg, twierdząc, że badania pokazują, że starsi pacjenci dobrze funkcjonują na tym nieco wyższym poziomie. W innych grupach wiekowych celem są wskazania mniejsze niż 140/90 mm Hg.

Autorzy artykułu z Journal of the American Medical Association sądzą, że nowe cele powinny zmniejszyć liczbę oraz różnorodność tabletek przyjmowanych przez seniorów.

W przewodniku skoncentrowaliśmy się na grupie 60+, ponieważ ludzi ci są unikatową populacją i martwiło nas to, podawania ilu leków mogliby wymagać. Każdy specyfik wywołuje skutki uboczne, poza tym w grę wchodzą interakcje - tłumaczy Paul James z Uniwersytetu Iowa.

Lekarzom dano większą swobodę działania podczas decydowania, jaki lek przepisać, by zapobiec chorobie serca. W ramach początkowej terapii na równych zasadach zarekomendowano 4 popularne klasy medykamentów: inhibitory konwertazy angiotensyny, antagonistów receptora angiotensyny II, antagonistów kanału wapniowego oraz diuretyki tiazydowe.

Zgodnie z poprzednimi wytycznymi, które opublikowano w 2004 r., terapię należało zacząć do diuretyków tiazydowych i dopiero później, w miarę potrzeby, dodawać inne leki. Sądzimy, że wszystkie te leki poprawią stan zdrowia pacjenta [wykazano, że zmniejszają one ryzyko zawału, udaru i choroby nerek, wydłużając przez to życie]. Specjalny nacisk położono na uproszczenie zaleceń, by klinicystom łatwiej je było stosować.

Warto dodać, że wg firmy badania rynku medycznego IMS Health, leki na nadciśnienie znajdują się na 3. miejscu listy najlepiej sprzedających się leków świata.

ciśnienie zalecenia seniorzy USA grupa wiekowa Eighth Joint National Committee