Pasy, które zapobiegają zasypianiu

| Technologia
Ana Patrícia Almeida, CC

W Instytucie Biomechaniki w Walencji opracowano pas i pokrowce na siedzenia samochodowe, które mierząc puls i częstość oddechu, zapobiegają zaśnięciu za kierownicą. System HARKEN, bo o nim mowa, składa się z 3 podstawowych elementów: czujnika siedzenia, czujnika pasa oraz jednostki przetwarzającej sygnał w czasie rzeczywistym.

Jak twierdzi José Solaz, kiedy ludzie stają się zmęczeni lub senni, zmieniają się ich tętno i częstość oddechu. HARKEN może monitorować te zmienne i ostrzegać kierowcę jeszcze przed wystąpieniem pierwszych oznak zmęczenia.

Hiszpanie chwalą się, że dotąd nikt nie potrafił nieinwazyjnie mierzyć pulsu i częstości oddechu w samochodzie. Dzięki inteligentnym materiałom siedzenia i pasów bezpieczeństwa HARKEN mierzy obie zmienne w sytuacji, gdy trzeba się liczyć z drganiami [pojazdu] i ruchami samego człowieka. System wykrywa mechaniczny skutek bicia serca oraz aktywności oddechowej, odfiltrowując i eliminując szum generowany przez poruszające się elementy samochodu.

Prototyp przeszedł testy na zamkniętych torach. Wkrótce, by ocenić, jak wynalazek sprawuje się w życiowych warunkach, mają się rozpocząć próby na ulicach Hiszpanii.

czujnik pas siedzenie materiał tętno częstość oddechu monitorować HARKEN José Solaz