Mleko dziobaka zawiera unikatowe białko o właściwościach przeciwbakteryjnych
Australijscy naukowcy szukają sposobu na lekooporność, badając unikatowe składniki mleka dziobaka.
W 2010 r. odkryto, że mleko dziobaka wykazuje właściwości antybakteryjne, które można wykorzystać do walki z superpatogenami. Dziobaki są tak specyficznymi stworzeniami, że z ich perspektywy dziwaczna biochemia ma sens - podkreśla dr Janet Newman z CSIRO. Przyglądając się bliżej ich mleku, scharakteryzowaliśmy nowe białko o unikatowych właściwościach przeciwbakteryjnych, które potencjalnie może ocalić wiele żyć.
Samica dziobaka ma gruczoły piersiowe, ale brakuje jej sutków, dlatego mleko wydostaje się na zewnątrz przez pory w skórze. Tam styka się z różnymi czynnikami środowiskowymi, w tym z bakteriami.
Jak podkreśla dr Julie Sharp z Deakin University, to właśnie fizjologią laktacji naukowcy wyjaśniali sobie obecność przeciwbakteryjnego białka o niezwykłych właściwościach. Interesowało nas zbadanie jego budowy i cech. W ten sposób wiedzielibyśmy, za co odpowiadają poszczególne fragmenty.
Dzięki rentgenografii strukturalnej białko laktacyjne stekowców (ang. monotreme lactation protein, MLP) udało się wyprodukować. Ponieważ jego niespotykana struktura 3D skojarzyła się naukowcom z lokiem i największą dziecięcą gwiazdą w historii kina, nazwano ją "Shirley Temple".
Autorzy publikacji z pisma Acta Crystallographica Section F Structural Biology Communications zaznaczają, że nie należy się dać zwieść temu, że MLP występuje wyłącznie u stekowców, bo badanie go przyczynia się do zwiększenia ogólnej wiedzy o budowie białek.
Komentarze (0)