MIT i Harvard razem w sieci

| Ciekawostki
MIT

Prezydent Massachusetts Institute of Technology (MIT) Susan Hockfield oraz prezydent Harvard University Drew Faust ogłosiły rozpoczęcie współpracy obu instytucji w ramach przedsięwzięcia o nazwie edX. To inicjatywa edukacyjna dzięki której każdy internauta na świecie uzyska bezpłatny dostęp do zajęć prowadzonych na obu uczelniach.

edX ma jednak służyć przede wszystkim studentom obu szkół. Prezydent Hockfield opisała program jako „wspólną wyprawę badawczą w poszukiwaniu granic cyfrowej edukacji“. To, co odkryjemy pozwoli nam robić lepiej to, co robimy - bardziej efektywnie i kreatywnie pobudzać życie intelektualne na naszych uczelniach - a w tym samym czasie dać szansę uczniom i wykładowcom na całym świecie - dodała pani prezydent. Edukacja online to nie wróg edukacji stacjonarnej, a inspirujący i dający więcej wolności sprzymierzeniec - powiedziała.

Mamy przywilej ogłaszać rozpoczęcie nowego rodzaju współpracy pomiędzy dwoma spośród wspaniałych światowych uniwersytetów. Współpracy, która zmieni naukę i nauczanie oraz przyniesie korzyści naszym studentom oraz studentom na całym świecie - stwierdziła prezydent Faust.

Na czele przedsięwzięcia edX stanął Anant Agarwal, dyrektor Laboratorium Nauk Komputerowych i Sztucznej Inteligencji z MIT-u, który jest też zaangażowany w pilotażowy kurs prowadzony w ramach inicjatywy MITx. W swoim przemówieniu Agarwal nawiązał do doświadczeń, które już zdobył. Poinformował, że kurs „Obwody i elektronika“ ma 120 000 zarejestrowanych słuchaczy z całego świata. Jest wśród nich co najmniej jeden 80-latek. Na ten jeden kurs prowadzony online przez najsłynniejszą uczelnię techniczną na świecie zapisało się zatem nieco mniej osób, niż jest obecnie wszystkich żyjących absolwentów MIT-u.

edX MIT Harvard University nauczanie na odległość edukacja online