Tatuaż mapuje aktywność mięśni i neuronów
Na Uniwersytecie w Tel Awiwie powstał czasowy elektroniczny tatuaż, który pomaga monitorować aktywność mięśni i neuronów. Naukowcy sądzą, że może on wiele wnieść choćby do rehabilitacji czy badań marketingowych.
Tatuaż składa się z węglowej elektrody, przyklejanego do skóry "plastra" i przewodzącej powłoki polimerowej, która zwiększa osiągi elektrody. Tatuaż może godzinami zapisywać silny sygnał, nie podrażniając przy tym skóry.
Jednym z podstawowych zastosowań elektrody opracowanej przez zespół prof. Yael Hanein ma być mapowanie emocji na drodze monitorowania wyrazów twarzy, a konkretnie sygnałów elektrycznych z mięśni twarzy. Możność identyfikowania i mapowania ludzkich emocji ma wiele potencjalnych zastosowań. Reklamodawcy, ankieterzy, specjaliści z mediów [...] - wszyscy oni chcą testować ludzkie reakcje na różne produkty i sytuacje. Dziś nie ma dokładnych narzędzi naukowych i trzeba polegać głównie na subiektywnych kwestionariuszach - podkreśla Hanein.
Pani profesor dodaje, że naukowcy z całego świata próbują opracowywać metody mapowania emocji na drodze analizowania wyrazów twarzy, bazując głównie na zdjęciach oraz inteligentnym oprogramowaniu. Nasza elektroda zapewnia jest bardziej bezpośrednie i wygodne rozwiązanie.
Urządzenie stworzono jako alternatywę dla elektromiografii (EMG). To nieprzyjemne badanie, które wymaga, by pacjent długo leżał. Przy EMG igłowym w mięsień lub w nerw ruchowy wbijana jest igła. W pozostałych przypadkach skórę smaruje się żelem i mocuje do skóry elektrody powierzchniowe.
Nasz tatuaż pozwala pacjentowi na wykonywanie codziennych czynności. Idea [jego działania] jest taka: przyklej i zapomnij.
Autorzy publikacji z pisma Scientific Reports ujawniają, że elektroda zostanie wykorzystana do monitorowania aktywności mięśni osób z chorobami neurodegeneracyjnymi z Centrum Medycznego w Tel Awiwie.
W przyszłości e-tatuaż będzie też można zastosować do oznaczania czujności kierowców, a rehabilitowani pacjenci po udarze albo urazie mózgu nauczą się dzięki niemu lepiej kontrolować mięśnie.
Komentarze (2)
glaude, 13 lipca 2016, 09:33
To tez emg, tylko odprowadzenia są nieinwazyjne. W polisomnografii przykleja je się. Tu po prostu jest to przezroczyste i wygląda nowoczesniej, a do tego jest zminiaturyzowane. Pomysł super.
pogo, 14 lipca 2016, 10:26
A przede wszystkim wygodniejsze.