Enterowirusy i rinowirusy mają słabość, którą można wykorzystać

| Medycyna
James Geraets

Pięta achillesowa odkryta właśnie u dużej klasy wirusów może pozwolić na opracowanie nowych leków przeciwko przeziębieniu, polio i innym chorobom. O odkryciu poinformowali Rana Abdelnabi i Johan Neyts z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven oraz James Geraets i Sarah Butcher w Uniwersytetu w Helsinkach.

Do rodziny pikornawirusów należą m.in. enterowirusy i rinowirusy. Enterowirusy są odpowiedzialne za miliony przypadków zapalenia opon mózgowych, polio czy zapalenia mózgu, z kolei rinowirusy powodują przeziębienia i przyczyniają się do rozwoju astmy.

Obecnie nie istnieją leki przeciwwirusowe, które zwalczałyby te patogeny.

Wirus, by się namnażać, musi wejść w interakcję z komórkami organizmu gospodarza. Aby to osiągnąć, często musi zmienić kształt, dlatego też ustabilizowanie kształtu wirusa wydaje się dobrą strategią zapobiegającą infekcji.

Naukowcy z Leuven i Helsinek znaleźli obiecujący środek, który ustabilizował kształt modelowego pikornawirusa. Mimo, że pikornawirusy są badane od dziesięcioleci, uczeni odkryli nieznaną dotychczas kieszonkę na powierzchni wirusa. To właśnie do niej doczepił się nowy środek chemiczny, zapobiegając zmianom kształtu wirusa. Następnie naukowcy rozpoczęli eksperymenty z różnymi wersjami swojej molekuły, by zwiększyć jej efektywność przeciwko jak najszerszej gamie pikornawirusów.

Jednym z największych problemów związanych ze zwalczaniem wirusów jest ich zdolność do szybkiej mutacji i zyskiwania oporności na leki. Autorzy najnowszego odkrycia nie wykluczają, że wykorzystana przez nich kieszonka również może mutowac, jednak ich zdaniem wirusy zawierające jej zmutowaną wersję mogą być mniej zaraźliwe.

Uczeni z Belgii i Finlandii już rozpoczęli pracę nad lekami wykorzystującymi nowe odkrycie.

enterowirus rinowirus pikornawirus