Nowe odkrycia w Hala Sultan Tekke

| Humanistyka
Andreas Ioannou, Police Aviation Unit, Larnaka

Cypryjskie miasto Hala Sultan Tekke, które istniało mniej więcej w latach 1600-1100 p.n.e. było znacznie większe niż sądzono. Niewykluczone, że było jednym z największych miast epoki brązu w basenie Morza Śródziemnego. Szwedzcy archeolodzy z Uniwersytetu w Göteborgu odkopali właśnie nieznane fragmenty Hala Sultan Tekke. Znaleziono tam warsztat, w którym wytapiano miedź i produkowano przedmioty z brązu, trafiono na ślady produkcji luksusowych tkanin. Odkryto również ceramikę i przedmioty pochodzące z całego basenu Morza Śródziemnego oraz z Europy Centralnej.

Jednym z wniosków płynących z naszych badań jest stwierdzenie, że w epoce brązu Hala Sultan Tekke było centralnym miastem wschodniej części Morza Śródziemnego. Cypr był ważnym węzłem lokalnego i długodystansowego handlu. Miasto było większe niż sądzono - mówi profesor Peter Fisher, specjalista ds. archeologii Cypru z Uniwersytetu w Göteborgu.

Peter Fischer, Goteborgs Universitet Peter Fischer, Goteborgs Universitet

Zdaniem Fishera Hala Sultan Tekke, położone w pobliżu lotniska w Larnace, miało powierzchnię 25-50 hektarów. Wykopaliska w tym miejscu zapoczątkował w latach 70. ubiegłego wieku były wykładowca Fischera, profesor Paul Åström. Fischer kieruje nimi od 2010 roku. Obecnie prace prowadzone są w części miasta, którą w 2012 roku odkryto za pomocą radaru. Pozwala on zajrzeć na dwa metry w głąb gruntu. Dzięki niemu stworzono mapę topograficzną interesującego naukowców obszaru. Tegorocznego lata odkryliśmy obszar mieszkalny, na którym znajdowały się urządzenia do produkcji miedzi z rudy i szlaki. Znaleźliśmy pozostałości pieców i około 300 kilogramów miedzi oraz szlaki. W pomieszczeniu obok odkryliśmy dowody na produkcję purpurowych tekstyliów. Materiał taki był jednym z najcenniejszych towarów epoki brązu. W pobliskich pomieszczeniach mieszkalnych znaleziono m.in. lokalną ceramikę wysokiej jakości oraz ceramikę z Myken i Lewantu. Wykopaliska odsłoniły też zdobioną broszę z brązu, która powstała około 1200 roku p.n.e na terenie dzisiejszych północnych Włoch lub centralnej Europy, dekorowaną misę fajansową z Egiptu oraz cylindryczne fajansowe pierścienie przedstawiające wojowników, myśliwych, bogów i zwierzęta. Wszystkie zabytki pochodzą z lat 1400-1175 p.n.e.

Naukowców szczególnie zainteresowały dowody wskazujące, że Cypr utrzymywał kontakty handlowe z tak odległymi terenami jak północ Półwyspu Apenińskiego czy centrum Europy. Te znaleziska wzmacniają hipotezę o migracji Ludow Morza, do jakiej doszło około 1200 roku przed Chrystusem. Niedawne analizy znalezionych w Szwecji pochodzących z tego okresu przedmiotów z brązu pochodząc sugerują, iż były one importowane z Cypru - mówi Fischer.

epoka brązu Hala Sultan Tekke Cypr miasto