Ewoluujemy, ale bardzo powoli
Średnia wieku ludzi w krajach rozwiniętych znacznie przekracza wiek reprodukcyjny, co skłoniło niektórych do wysunięcia hipotezy, że przestaliśmy ewoluować, gdyż osłabieniu uległy mechanizmy naturalnej selekcji. Jednak badania przeprowadzone na genomach 200 000 osób w Wielkiej Brytanii dowodzą, że nadal ewoluujemy, ale bardzo powoli.
Joseph Pickrell i jego zespół z Columbia University przeanalizowali genomy szukając tych wariantów genów, które stały się rzadsze pomiędzy pokoleniami. Przyglądali się m.in. genowi CHRNA3, którego występowanie jest związane z większym ryzykiem, iż posiadająca go osoba będzie paliła bardzo dużo papierosów i ryzykuje śmiercią z tego powodu.
Gdy naukowcy porównali genomy 80-latków z genomami 60-latków stwierdzili, że u młodszych osób CHRNA3 występuje o 1% rzadziej. To skłoniło uczonych do stwierdzenia, że pomiędzy generacjami występowanie tego akurat genu zmniejszyło się. Niestety, nie można było udowodnić tego stwierdzenia, gdyż naukowcy nie dysponowali odpowiednią bazą genomów 40-latków.
Zauważono też, że rzadziej występuje gen ApoE4, powiązany z późnym występowaniem choroby Alzheimera i chorób układu naczyniowego. Niewykluczone, że rzadsze występowanie tego genu jest powiązane z faktem, iż coraz więcej osób zostaje rodzicami w wieku 40 czy 50 lat, kiedy to osoby z genem ApoE4 są narażone na większe ryzyko śmierci. Jakaś część z nich umiera przed spłodzeniem potomstwa, co ma wpływ na pulę genetyczną kolejnych generacji.
Warto jednak podkreślić, że z badań na zwierzętach wiemy, iż proces ewolucyjny wcale nie musi podążać w tym samym kierunku. Tytoń staje się w krajach rozwiniętych coraz mniej popularną używką, jeśli więc na przykład ludzie przestaną palić, zaniknie mechanizm eliminujący z puli genetycznej osoby z genem CHRNA3.
Komentarze (3)
finger, 6 września 2017, 12:55
Rozpędzili się chyba z wyciąganiem wniosków na podstawie tak znaczącej różnicy.
Czy 1% różnicy w występowaniu jednego genu to już istotna różnica?
Grupa badanych 80 vs 60 też kiepska, 80-latkowie to o wiele rzadsza grupa z racji zgonów po 60 roku życia.
nantaniel, 6 września 2017, 14:30
Wszystko zależy od tego, kiedy pobrano próbki DNA. Miałyby te wszystkie analizy jakiś sens, gdyby próbki były pobierane w tym samym okresie życia, bo to, że wśród 80-latków rzadziej występuje jakiś gen może oznaczać m.in. że osoby, które go posiadały po prostu wcześniej umarły (a przedwczesny zgon wcale nie musiał mieć związku z tym akurat genem).
thikim, 7 września 2017, 09:00
Jeśli ktoś choć trochę rozumie teorię ewolucji to te rzeczy wie i bez takich badań Niemniej, żeby zrozumieć badania się przydają.
Heller trochę szerzej do tego podszedł i mówi o ewolucji kosmosu, w której ewolucja biologiczna jest tylko jednym ze składników. Co prowadzi skądinąd dalej do tego że życie we Wszechświecie jest powszechne wynika bowiem z jego ewolucji