Sole żółciowe w roli feromonów

| Nauki przyrodnicze
Drow_male, CC

Sole żółciowe wydzielane przez komórki wątroby są tradycyjnie kojarzone z trawieniem (emulgacją tłuszczu), okazuje się jednak, że u minogów morskich (Petromyzon marinus) spełniają one funkcje feromonów.

To przypomina proces ewolucji perfum w naszym społeczeństwie. Przez niechęć do codziennej kąpieli perfumy były początkowo wykorzystywane do maskowania zapachu ciała. Dziś [...] kojarzą się z romansem i są stosowane do wabienia partnera - opowiada Tyler Buchinger z Uniwersytetu Stanowego Michigan.

Sole żółciowe także nie spełniały kiedyś funkcji sygnałów płciowych. Miały po prostu przetwarzać tłuszcze. Na przestrzeni setek lat do obowiązków trawiennych doszły jednak inne zadania. Do wyewoluowania samców emitujących takie feromony przyczyniły się samice, u których taka woń wyzwalała chęć do rozpoczęcia tarła.

By przetestować swoją teorię ewolucji, Buchinger i prof. Weiming Li odwołali się do Ichthyomyzon unicuspis, gatunku minoga występującego w północnej i środkowej części USA oraz na południu Kanady (uchodzi on za gatunek starszy od P. marinus). Okazało się, że w terenie i minogi morskie, i I. unicuspis wyczuwały zapach soli żółciowych i płynęły do niego pod prąd, ale tylko P. marinus były w ten sposób wprawiane w miłosny nastrój.

Wiedza, że sole żółciowe powodują, że minogi morskie reagują inaczej od rodzimych gatunków [I. unicuspis, I. castaneus, I. fossor oraz Lethenteron appendix], które od dawna były częścią naszych ekosystemów, może ostatecznie prowadzić do [opracowania] lepszych sposobów kontrolowania P. marinus - podsumowuje Li.

feromon minóg morski samiec partner Tyler Buchinger Weiming Li