Najstarszy instrument świata
W jaskini Hohle Fels w pobliżu niemieckiego miasta Ulm na terenie Jury Szwabskiej odkryto najstarszy instrument muzyczny świata. Starożytny flet liczy sobie ok. 35 tysięcy lat i jest o ponad 5 tys. lat starszy od poprzednich rekordzistów z Francji i Austrii. Wykonano go z kości. Co ważne, zachował się w niemal idealnym stanie.
W sumie znaleziono fragmenty 3 kościanych fletów. Naukowcy uważają, że jaskinia stanowiła obozowisko społeczności zbieracko-myśliwskiej z epoki kamienia, która żywiła się mięsem koni i reniferów oraz owocami i jagodami.
Flet wykonano z kości skrzydła sępa. Ma ok. 20 cm długości i centymetr średnicy. Wydrążono w nim 5 otworów, a na końcu znajduje się rozwidlenie w kształcie litery "V" – zapewne ustnik.
Fachowcy uważają, że z fletu z epoki kamienia można było wydobyć podobny zakres dźwięków, co ze współczesnego instrumentu. Należało go trzymać pionowo i dmuchać nie bezpośrednio do środka, lecz przez wyrzeźbione u szczytu rozwidlenie. To trochę jak granie na butelce po piwie – porównuje Nicholas Conrad z Uniwersytetu w Tybindze.
Zgromadzono niewielkie fragmenty fletów, ale dzięki temu zyskano wgląd w technikę ich wytwarzania. Niewykluczone, że składano je z połówek, które strugano, polerowano i sklejano. Ponieważ w tym samym miejscu natrafiono wcześniej na figurki i malowidła naścienne, archeolodzy wnioskują, że sztuka była bardzo ważna dla plemion z paleolitu z okresu kultury oryniackiej.
Komentarze (6)
hugabuga, 25 czerwca 2009, 19:17
Zastanawiam się, jak to jest z pochodzeniem nas samych, skoro co i rusz czytam o najstarszych znaleziskach dotyczących ludzkości ( choćby i ten flet, lemur-przodek w bursztynie i parę innych ) odkrytych na terenie Niemiec właśnie.
O co chodzi??
mikroos, 25 czerwca 2009, 19:36
Ale na czym polega Twój problem?
hugabuga, 26 czerwca 2009, 10:53
nie tyle problem, co obserwacja, że (trochę naciągając) można wysnuć tezę, że ludzie pochodzą z Niemiec
To raczej mój żart, niż poważna teza, coś wtym jest na rzeczy...
Mariusz Błoński, 26 czerwca 2009, 17:27
Nieprawda. W latach 90. słyszałem wypowiedź dwóch łysych naukowców we flejtuchach z Instytutu Antropologii im. Benia Tejkowera, że Berlin to zniekształcona słowiańska nazwa od słowa "berło", co dobitnie świadczy o tym, że Polacy (czyli ludzie) nie mogą pochodzić od Niemców, bo byli pierwsi.
mikroos, 26 czerwca 2009, 17:31
Taaa, a w związku z tym, że pod ziemią nie znaleziono miedzi, nie mogło być kabli telefonicznych, więc już wtedy Polacy korzystali z komórek?
hugabuga, 26 czerwca 2009, 20:26
używali telefoxa