Płynne paliwo z gazu

| Technologia
Brigham Young University

Trwająca w USA rewolucja energetyczna wywołana wydobyciem gazu łupkowego może wkroczyć w następną fazę. Pojawiła się bowiem nadzieja na tanią i prostą zamianę gazu w płynne paliwo oparte na alkoholu.

Najbardziej niespodziewanym odkryciem dokonanym przez uczonych z Brigham Young University i The Scripps Research Institute jest stwierdzenie, że metale takie jak tal czy ołów mogą być katalizatorami reakcji zmieniającej gaz w alkohol. Co więcej reakcja odbywa się w temperaturze zaledwie 180 stopni Celsjusza, czyli znacznie niższej niż pracują tradycyjne metale używane w roli katalizatorów, które wymagają temperatury 1400-1600 stopni.

To zupełnie nowe odkrycie, które pozwoli na zamianę gazu w przydatne chemikalia za pomocą prostych materiałów i w umiarkowanie wymagających warunkach - mówi profesor chemii Robert Crabtree.

Zwykle w celu zamiany gazu w inny produkt konieczne jest odseparowanie jego trzech składowych: metanu, etanu i propanu. Niemal nikt nie próbuje prowadzić reakcji na mieszaninie. Okazuje się, że możemy wykorzystać naturalną mieszankę gazów i wszystkie trzy zmieniać w coś innego - stwierdził jeden z autorów badań, profesor Daniel Ess.

gaz katalizator paliwo alkohol