Hiperempatia pooperacyjna

| Psychologia
Rory MacLeod (mac.rj), CC

Gdy chorującej na padaczkę kobiecie usunięto fragmenty płata skroniowego, w tym ciało migdałowate, rozwinęła się u niej hiperempatia. Jej przypadek jest tym bardziej intrygujący, że wg neurologów, po wycięciu amygdala, które odpowiada za rozpoznawanie emocji, wcale nie powinno jej być łatwiej, tylko trudniej.

Operacja jest powszechnym rozwiązaniem w przypadku niereagujących na leczenie poważnych form epilepsji skroniowej. Po zabiegu u pacjentów pojawiają się różne psychologiczne "powikłania", takie jak depresja czy lęk, lecz opisywany przypadek jest naprawdę fascynujący i zaskakujący z powodu nietypowości skargi - kobieta wspomina o hiperempatii - wyjaśnia dr Aurélie Richard-Mornas, neurolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Saint-Étienne.

Co ciekawe, pacjentka opowiada, że gdy doświadcza empatycznego smutku lub złości, towarzyszą temu zjawiska fizyczne, np. "wirowanie w sercu" czy "nieprzyjemne uczucie w gardle". Naukowcy wspominają, że wrażenia te pojawiają się przy oglądaniu ludzi w telewizji, spotkaniach twarzą w twarz, a nawet podczas czytania książki.

Autorzy artykułu z pisma Neurocase zaznaczają, że wg kobiety, wzrosła jej zdolność odkodowywania stanów mentalnych innych, w tym emocji. Rodzina potwierdza, że tak rzeczywiście jest, a ostatecznym dowodem wydają się wyniki testów na empatię, w których pacjentka wypada wyjątkowo dobrze.

Specjaliści ocenili stan psychologiczny kobiety za pomocą serii testów (okazała się zdrowa psychicznie). Analizowano także odpowiedzi w kwestionariuszu do badania empatii (należało się ustosunkować do różnych stwierdzeń, np. "Jestem dobra w przewidywaniu, jak ktoś się będzie czuć" czy "Czuję się źle, gdy w programach informacyjnych widzę cierpiących ludzi") oraz zdolność rozpoznawania emocji na podstawie 36 zdjęć oczu. Wyniki pacjentki porównywano do wyników 10 kobiet z grupy kontrolnej. Okazało się, że w kwestionariuszu na empatię kobieta uplasowała się powyżej średniej, a w teście "ocznym" wypadła znacząco lepiej od pań z grupy kontrolnej.

Neurolodzy przypuszczają, że pod nieobecność ciała migdałowatego wzmożoną empatię mogą generować inne rejony mózgu lub nowo powstałe połączenia między nimi.

hiperempatia padczka skroniowa ciało migdałowate operacja dr Aurélie Richard-Mornas