Groźne huragany o żeńskich imionach

| Nauki przyrodnicze
NASA

Huragany o żeńskich imionach zabijają więcej osób niż huragany o imionach męskich. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Illinois po przeanalizowaniu danych dotyczących liczby śmiertelnych ofiar huraganów z ponad 60 ostatnich lat.

Uczeni przypuszczają, że huragany o żeńskich imionach zbierają większe śmiertelne żniwo wynika z faktu, iż kobiety, a co za tym idzie ich imiona, postrzegane są jako bardziej łagodne. Stąd też ludzie, którym zagraża huragan mogą słabiej się zabezpieczać, gdy huragan nosi żeńskie imię.

Tymczasem imiona nadawane huraganom nie mają nic wspólnego z siłą wiatru. Nazwy nadawane są przypadkowo, na podstawie ustalonej z góry listy naprzemiennych imion męskich i żeńskich. Jeśli ludzie mieszkający na drodze huraganu oceniają związane z nim zagrożenie na podstawie nadanego mu imienia, jest to potencjalnie bardzo niebezpieczne - mówi Kiju Jung, doktorant na University of Illinois.

Wydaje się, że oceniając intensywność huraganu ludzie biorą pod uwagę swoje przekonania co do tego, jak zachowują się kobiety i mężczyźni. To powoduje, że huragany o imionach żeńskich, szczególnie te o bardzo kobiecych imionach jak Belle czy Cindy, wydają się łagodniejsze - mówi współautorka badań, profesor marketingu Sharon Shavitt. Uczeni odkryli bowiem, że im bardziej kobiece imię huraganu, tym większa liczba ofiar. Analizy sugerują, że gdyby zmienić imię huraganu „Charlie” na „Eloise” to liczba ofiar zwiększyłaby się trzykrotnie.

Naukowcy nie ograniczyli się tylko do analizy danych. Przeprowadzili też eksperyment, sprawdzając jak ludzie postrzegają huragany w zależności od imienia. Okazało się, że huragany „Aleksandra”, „Krystyna” i „Wiktoria” są uważane za łagodniejsze niż huragany „Aleksander”, „Krzysztof” oraz „Wiktor”.

huragan imię ofiara