Związki pierwszego komputera ze sportem

| Ciekawostki
Marsyas, GNU FDL

Mechanizm z Antykithiry, znaleziony w 1901 roku przez poławiaczy gąbek we wraku rzymskiego okrętu w pobliżu wyspy o tej samej nazwie, mógł odmierzać czas nie tylko do zaćmień, ale również igrzysk olimpijskich. Służyła do tego jedna z jego tarcz (Nature).

Starożytny kalkulator skonstruowano w 150-100 r. p.n.e. Równie złożone mechanizmy zaczęły ponownie powstawać dopiero w XVII wieku.

Cykl olimpiad był bardzo prosty. Musiały minąć cztery lata i tyle. Nie potrzeba złożonego instrumentu, by to wyliczyć. Dlatego byliśmy bardzo zdumieni naszym odkryciem. Igrzyska stanowiły niezwykle ważne wydarzenie kulturalne i społeczne, nie ma więc nic nienaturalnego w umieszczeniu ich w mechanizmie - podkreśla Tony Freeth, członek Projektu Badania Mechanizmu z Antykithiry.

Dzięki rentgenowskiej tomografii komputerowej udało się uzyskać trójwymiarowe obrazy 29 ocalałych mechanizmów. Ponieważ miały one wysoką rozdzielczość, w zbliżeniu widoczne stały się wygrawerowane na powierzchni maleńkie litery.

Wcześniej tarczy z datami olimpiad nie przypisywano dużej wartości. Sądzono, że odnosi się do 76-letniego cyklu Kallippusa (greckiego astronoma i matematyka). Pozwalał on wyznaczyć okres, po którym fazy Księżyca przypadają na te same dni roku.

Inskrypcje z latami panhelleńskich (ogólnogreckich) igrzysk penteterycznych znajdowały się w czterech sektorach tarczy. Jedna z dat dotyczy igrzysk w Olimpii, rozgrywek odbywających się na Istmie Korynckim (istmijskich), w Delfach (pytyjskich) i w Nemei (nemejskich). Druga data wyznacza termin turnieju Naa w Dodonie, a trzeciej jeszcze nie rozszyfrowano.

Poza tym pracujący w ramach projektu naukowcy odnaleźli inskrypcje z nazwami 12 miesięcy korynckich. Gdyby mechanizm z Antykithiry pochodził z Syrakuz, niewykluczone, że zostałby stworzony przez szkołę zainspirowaną odkryciami Archimedesa.

igrzyska olimpijskie machanizm z Antykithiry tarcza odmierzać Tony Freeth