Czosnek chroni serca cukrzyków

| Medycyna
felipe_gabaldon, CC

Kardiomiopatie, czyli choroby mięśnia sercowego, w szczególności dotykają osób chorujących na cukrzycę, dwukrotnie częściej niż innym osobom, odpowiadają też za 80% zgonów wśród cukrzyków. Dobrym środkiem prewencyjnym okazuje się olej z czosnku.

Zdrowotne właściwości czosnku, w tym zapobieganie chorobom mięśnia sercowego są znane, ale do tej pory niewiele było badań potwierdzających jego skuteczność w przypadku diabetyków. Naukowcy z zespołu Wei-Wen Kuo przeprowadzili eksperyment, podając szczurom chorym na cukrzycę olej z czosnku lub olej z kukurydzy. Grupa pierwsza, spożywająca czosnek, okazała się znacznie mniej podatna na choroby serca, w tym kardiopatie cukrzycowe. Czosnek, jak się okazało, neutralizuje również zbyt wysoki poziom cukru we krwi, potencjalnie chroniąc tym samym przed innymi powikłaniami cukrzycowymi.

Korzystne właściwości czosnku, według autorów studium, wynikają głównie z wysokiej zawartości antyoksydantów. Zidentyfikowali oni ponad dwadzieścia poszczególnych substancji działających korzystnie na stan mięśnia sercowego.

Studium ukazało się w periodyku Journal of Agricultural and Food Chemistry.

kardiomiopatia cukrzycowa choroby mięśnia sercowego czosnek Wei-Wen Kuo