W Kongo odkryto nowy gatunek małpy

| Nauki przyrodnicze
Terese Hart, Lukuru Wildlife Research Project

W odległych regionach Demokratycznej Republiki Kongo naukowcy z założonego przez Teresę i Johna Hartów Lukuru Wildlife Research Project odkryli nowy gatunek małpy. O zwierzęciu zwanym przez lokalną ludność lesula świat dotychczas nie słyszał.

Małpa, nazwana Cercopithecus lomamiensis żyje w lecie Lomami w centralnym Kongo. Nigdy nie spodziewaliśmy się tam takiego odkrycia, jednak basen Lomami to duży obszar, bardzo słabo zbadany przez biologów - mówi John Hart, główny autor badań.

O lesuli dowiedziano się przypadkiem. Jeden z zespołów naukowych zatrzymał się w niewielkim miasteczku Opala, gdzie zauważono dziwną małpę, przywiązaną do słupa. Okazało się, że to zwierzątko domowe córki dyrektora lokalnej szkoły. Georgette wzięła małą małpkę, której matka została zabita przez myśliwych. Ojciec dziewczynki powiedział naukowcom, że to lesula, gatunek dobrze znany miejscowym myśliwym.

Galeria (6)

Kimio Honda Terese Hart, Lukuru Wildlife Research Project wszystkie zdjęcia »

Naukowcy zrobili zdjęcia i pokazali je Hartowi. Ten od razu zorientował się, że co prawda małpa przypomina pewien gatunek żyjący dalej na wschodzie, jednak ma zupełnie inaczej ubarwione futro. Inny jest też jej zasięg występowania. Lesula podobna jest do koczkodana sowiogłowego (Cercopithecus hamlyni) ma jednak większe, podobne do ludzkich, oczy, różową twarz oraz złociste futro. Tymczasem koczkodan sowiogłowy ma oczy głębiej osadzone, bardzo ciemną twarz, przez której środek przebiega biały pas.

Hart i jego zespół przez trzy lata badali niezwykłe małpy. Zaprzęgli do pomocy genetyków i antropologów, nagrywali i porównywali odgłosy wydawane przez małpy. Zbierali też zwierzęta zabite przez drapieżniki i myśliwych, a ich szczątki trafiły do dwóch instytutów naukowych w USA.

Szczegółowe badania pozwoliły nie tylko na opisanie małpy, ale potwierdziły, że mamy do czynienia z nowym gatunkiem, a uczeni z New York University i Florida Atlantic University prześledzili ewolucję Cercopithecus lomamiensis. Ich zdaniem oba gatunki koczkodana rozdzieliły się i ewoluowały osobno, gdyż ich habitaty zostały przedzielone licznymi rzekami.

Lesula zamieszkuje teren o powierzchni około 17 000 kilometrów kwadratowych, jeden z najmniej zbadanych obszarów DRK. John Hart ma nadzieję, że odkrycie nowego gatunku ułatwi walkę o zachowanie dziewiczych lasów Afryki. Mogą one bowiem ukrywać jeszcze wiele tajemnic, które na zawsze przepadną, jeśli ludzie zniszczą lasy.

koczkodan Cercopithecus lomamiensis małpa gatunek Lukuru Wildlife Research Project Kongo