Sztuczny mustang

| Medycyna
Karakal, GNU FDL

Kontakt z koniem działa cuda podczas terapii dzieci i dorosłych z różnymi schorzeniami, bardzo często wyzwaniem bywa jednak wejście czy wsadzenie danej osoby na grzbiet zwierzęcia. Mając to na uwadze, naukowcy z Baylor University zbudowali mechanicznego mustanga.

Brian Garner, profesor inżynierii mechanicznej i ekspert ds. biomechaniki, opowiada, że zespołowi zależało na zwiększeniu dostępności hipoterapii, mechaniczny koń może też stanowić doskonałe uzupełnienie jazdy na prawdziwym wierzchowcu. Jeśli pacjent boi się koni lub jazda na żywym zwierzęciu nie jest dla niego bezpieczna, mechaniczny czworonóg stanowi idealny wstęp do dalszej terapii.

Jazda na koniu generuje rytmiczne ruchy w trzech wymiarach, które przypominają naturalne ruchy ludzkiej miednicy. Zwiększają one przepływ krwi, poprawiają równowagę, a także koordynację. Siodło sztucznego konia może się cyklicznie ruszać praktycznie we wszystkich kierunkach. Chcąc, by mechaniczny mustang powtarzał jak najwierniej ruchy żywego zwierzęcia, studenci nagrali na wideo chód różnych osobników.

Jak dodaje Garner, mechaniczny koń porusza się w różnym tempie, a jego szerokość odzwierciedla gabaryty realnego zwierzęcia. Na sztucznym mustangu można jeździć z siodłem lub na oklep.

koń hipoterapia mechaniczny mustang wierzchowiec Brian Garner Baylor University