Ewoluuje pomarańczowy gatunek krokodyla?
Pomarańczowe krokodyle krótkopyskie z jaskiń Abanda w Gabonie mogą ewoluować w kierunku utworzenia nowego gatunku.
Pomarańczowe Osteolaemus tetraspis odkryto w 2008 r. Ich istnienie potwierdzono 2 lata później. Krótko później ustalono, że starsze osobniki zawdzięczają swoje charakterystyczne ubarwienie kwasowemu guanu z wody w jaskiniach.
Wcześniejsza ekspedycja odkryła, że młodsze i mniejsze krokodyle krótkopyskie wychodzą wiosną z jaskiń, by spółkować. Nie było jednak jasne, czy większe osobniki także mogą to robić.
Naukowcy podkreślają, że o ile krokodyle z jaskiń żywią się świerszczami i nietoperzami, o tyle gady żyjące w pobliskich lasach polują głównie na ryby i skorupiaki.
By przekonać się, czy pomarańczowe krokodyle stają się powoli nowym gatunkiem, zespół z Francji, USA, Kamerunu i Gabonu schwytał parę osobników i poddał je badaniom genetycznym. Okazało się, że gady przekazują potomstwu unikatowy haplotyp.
Autorzy publikacji z pisma African Journal of Ecology podkreślają, że ewolucję nowego gatunku może hamować samo środowisko jaskiniowe. Krokodyle, które żyją poza jaskiniami, składają bowiem jaja w gnijących szczątkach roślinnych. Ponieważ w jaskini nie ma czegoś takiego, rdzawe osobniki nadal muszą wychodzić na zewnątrz, chyba że znalazły nieodkryty na razie sposób na skuteczną inkubację jaj w mrocznej, wilgotnej jaskini.
Komentarze (0)