Udane kwantowe wzmocnienie
Uczeni z australijskich Griffith University i University of Queensland oraz chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii stworzyli pierwsze urządzenie, zdolne do wzmocnienia informacji niesionej przez foton bez jednoczesnego wprowadzania zakłóceń. Co więcej, wzmocnienie stanu kwantowego fotonu wiązało się z redukcją zakłóceń.
Profesor Geoff Pryde z Griffith University, który stał na czele zespołu badawczego, stwierdził: po raz pierwszy wzmocniona została informacja zapisana w pojedynczym fotonie. Technika ta działa dzięki połączeniu pełnego szumów stanu kwantowego z 'czystym' fotonem znajdującym się we wzmacniaczu i wykorzystaniu kwantowej teleportacji do przeniesienia informacji na nowy foton. Najbardziej oczywistym zastosowaniem tej metody jest kwantowa kryptografia - przesyłanie informacji, których bezpieczeństwo gwarantują prawa fizyki.
Profesor Tim Ralph z University of Queensland przypomniał, że naukowcy opracowywali swoją technikę przez ostatnie cztery lata. Dodał przy tym, iż kwantowa informacja jest bardzo użyteczna, ale i bardzo delikatna. Tradycyjne sposoby wzmacniania niszczą ją. Główną zaletą naszego wzmacniacza jest fakt, że zachowuje on kwantową informację i może pomóc w przezwyciężeniu ograniczeń odległości, na jaką kwantowa komunikacja jest skuteczna.
Komentarze (4)
antykwant, 13 listopada 2012, 08:44
Zawsze jestem pełen podziwu kiedy czytam o takich sukcesach. Postęp technologiczny z każdym dniem mnie zaskakuje pomimo, że wiem o wcześniejszych osiągnięciach. Po prostu determinacja fizyków jest dla mnie wzorem do naśladowania. Dla mnie obecna fizyka jest nauką odpowiadającą na fundamentalne pytania, czyli współczesnym wydaniem filozofii, z którą zresztą przez wieki była spleciona i z której się wywodzi.
Więcej artykułów o najróżniejszych i nawet najdrobniejszych postępach proszę
Przemek Kobel, 13 listopada 2012, 13:53
http://physicsworld.com/cws/article/news/2011/jun/17/hackers-steal-quantum-code
http://www.nature.com/news/2010/100829/full/news.2010.436.html
http://www.iet.ntnu.no/groups/optics/qcr/
lester, 13 listopada 2012, 16:59
Nie wie lewica co robi prawica... tak mniej więcej można by to skomentować w połączeniu z linkami od Przemka. Jednak z punktu widzenia kryptografii wciąż użyteczne, ponieważ daje możliwość stworzenia komercyjnych wzmacniaczy nie umożliwiających wpięcia podsłuchu przez zwykłego serwisanta - proste "podłącz wtyczkę" i patrz co jest przesyłane. Może nie jest to gwarancja bezpieczeństwa, ale znaczne utrudnienie podsłuchu i zwiększenie wymaganych nakładów na dobranie się do niej. Zgodnie z zasadą mówiącą, że utajniona informacja jest tak długo bezpieczna, jak długo nakłady wymagane do jej odczytania są większe od jej wartości.
MrVocabulary (WhizzKid), 15 listopada 2012, 17:52
Mnie bardzo zastanawia, nawiązując do wypowiedzi antykwanta, jak długo takie tempo rozwoju się utrzyma. Z jednej strony "szczytowa" jakość uprawianej nauki rośnie, jednak jakościowo spada poziom edukacji na każdej polskiej czy francuskiej uczelni obecnie, i to po obu stronach katedry. Nie mówiąc już w ogóle o "reformach", znanych lepiej jako rozbiory nauki.
Ale to ciekawe - nie wiedziałem, że można w ogóle taką informację wzmocnić. Zawsze mi się wydawało, że takie małe pyłki jak kwanty są zbyt podatne na zmiany środowiska do ich praktycznego zastosowania...