Przeprowadzono 9 przeszczepów macicy od krewnych

| Medycyna
ilovebutter, CC

Dziewięć Szwedek przeszło przeszczep macicy od żyjących krewnych. Zespół doktora Matsa Brannstroma z Uniwersytetu w Göteborgu zamierza w ten sposób sprawdzić, czy po transplantacji chore, które urodziły się bez macicy lub przeszły histerektomię np. z powodu raka szyjki macicy, będą mogły urodzić dzieci.

Naukowcy zebrali grupę 10 kobiet, ale jedną trzeba było wykluczyć z przyczyn medycznych. Większość badanych przekroczyła trzydziestkę.

Wcześniej 2-krotnie podejmowano próby przeszczepu macicy (zdecydowali się na to lekarze z Turcji i Arabii Saudyjskiej), ale pacjentkom nie udało się urodzić dzieci.

To nowy rodzaj operacji. Nie mamy podręcznika, by móc do niego zajrzeć - podkreśla Brannstrom. Mając to na uwadze, Szwedzi zamierzają zorganizować warsztaty dotyczące tego zagadnienia oraz opublikować raport w specjalistycznym czasopiśmie.

Podczas przeszczepów nie połączono macicy z jajowodami, więc pacjentki nie będą mogły zajść w ciążę naturalnie. Wszystkie mają jednak własne jajniki, które będą produkować komórki jajowe na potrzeby ewentualnej procedury in vitro.

macica przeszczep Szwecja Mats Brannstrom histerektomia jajniki jajowody in vitro ciąża