Jak kolczuga Bilba i peleryna Batmana – miękki i elastyczny materiał staje się twardy i sztywny
Inżynierowie z California Institute of Technology (Caltech) i Jet Propulsion Laboratory (JPL) stworzyli inspirowany kolczugami materiał, który pod wpływem przyłożonego napięcia zmienia się z miękkiego i giętkiego w sztywny. Materiał taki może przydać się do tworzenia egzoszkieletów czy rusztowań zmieniających swoją sztywność w miarę gojenia się ran. Być może posłuży też do budowy... mostów, które można będzie przywieźć na miejsce w rolce, rozwinąć i usztywnić.
Chcieliśmy stworzyć materiał, który zmienia sztywność na żądanie, mówi profesor Chiara Daraio. Naszym celem było uzyskanie tkaniny, która z miękkiej w kontrolowany sposób staje się sztywna, dodaje. Takie materiały spotykaliśmy dotychczas w literaturze. Dość przypomnieć tutaj kolczugę z mithrilu, którą Frodo otrzymał od Bilba czy pelerynę Batmana z filmu Batman Begins.
W życiu codziennym dość często spotykamy się z materiałami, których sztywność została zmieniona. Wystarczy przypomnieć sobie np. paczkę próżniowo zapakowanej kawy. Jest sztywna i twarda, jednak natychmiast po przebiciu opakowania całość staje się miękka. Takie struktury jak kawa czy piasek mają złożone kształty, nie są ze sobą połączone i mogą usztywniać się tylko pod wpływem kompresji. Z kolei kolczuga, złożona z połączonych metalowych pierścieni może stawać się sztywna zarówno gdy ją ściśniemy, jak i gdy ją rozciągniemy. I to właśnie ta jej właściwość zainspirowała naukowców. Przetestowaliśmy wiele różnych cząstek, by sprawdzić, które są zarówno elastycznej, jak i można nadać im sztywność. Okazało się, że te, które zyskują sztywność tylko podczas jednego z rodzajów przyłożonej siły (ściskania lub rozciągania) nie sprawują się najlepiej, mówi profesor Daraio.
Uczeni sprawdzili więc całą gamę kształtów, od połączonych pierścieni, poprzez połączone sześciany po połączone ośmiościany foremne, które przypominają dwie piramidy złączone podstawami. W modelowaniu interakcji tego typu struktur brał udział profesor Jose E. Andrade, specjalista od modelowania zachowania materiałów ziarnistych.
Materiały ziarniste to piękny przykład złożonego systemu, w którym proste interakcje na poziomie poszczególnych ziaren mogą przekładać się na złożone zmiany strukturalne całości, mówi Andrade. Naukowcy prowadzili symulacje komputerowe oraz wytwarzali za pomocą drukarek 3D obiecujące struktury i testowali je w laboratorium.
Podczas testów materiały albo ściskano w komorach próżniowych albo zrzucano na nie ciężary. W jednym przypadku taka „kolczuga” utrzymała masę 50-krotnie większą od własnej masy. Testy wykazały, że strukturami o największych zmianach właściwości mechanicznych pomiędzy stanem elastycznym a sztywnym, były struktury o największej średniej liczbie punktów stycznych pomiędzy tworzącymi je elementami.
Tego typu tkaniny mają największy potencjał. Mogą być lekkie, miękkie i wygodne w użyciu, a pod wpływem przyłożonej siły stają się sztywną strukturą, która może wspierać i chronić właściciela, wyjaśnia Yifan Wang, jeden z autorów badań.
Jak już wspomnieliśmy, taki materiał może posłużyć również do budowy mostów. Jak więc spowodować, by coś, co zostało przywiezione w rolce utrzymało ludzi czy pojazdy? Profesor Daraio mówi, że przez taki materiał można np. przeciągnąć liny, za pomocą których materiał zostanie ściśnięty i usztywniony. Te liny będą działały tak, jak troczki, za pomocą których ściągamy np. kaptur, wyjaśnia.
Komentarze (12)
orzan, 23 sierpnia 2021, 21:01
I znowu to samo. Angielskie cable to nie Polski kabel tylko lina nośna. Polski kabel to służy do przesyłania prądu .
Mariusz Błoński, 23 sierpnia 2021, 21:42
Słusznie Poprawiam
radar, 23 sierpnia 2021, 23:05
Tak mi coś nie pasował ten prąd elektryczny i liny. Sprawdziłem w artukule źródłowym i jest tam wyjaśnione, że ten prąd podgrzewa spirale grzejne, które pod wpływem ciepła się kurczą i ściskają do siebie, stąd blokowanie materiału.
Do tego gify obrazują trochę działanie:
Artur M, 24 sierpnia 2021, 08:04
Działanie przedstawionego materiału nie ma nic wspólnego ani z prądem elektrycznym ani z kablami, ani z linami nośnymi, a wspominanie podgrzewanie spiral grzejnych dotyczy zupełnie innej pracy.
"Kolczuga" jest po prostu w plastikowym woreczku. Po odessaniu powierza całość nabiera sztywności. Podobne zjawisko można zaobserwować w próżniowych workach do przechowywania ubrań...
KONTO USUNIĘTE, 24 sierpnia 2021, 09:41
NIEPRAWDA!
Elektrycy jakby zawładnęli "kablem" (kabel elektryczny), ale w polskiej terminologii technicznej budowlańcy mają też do "kabla" (kabel sprężający) prawo, jako do cięgna wstępnie napiętego umieszczonego w konstrukcji: np. kablobeton.
Niesłusznie Można poprawić ponownie
ponieważ w tym przypadku, aby pomysł zadziałał musi nastąpić wstępne naprężenie cięgna, a to już nie lina, która przenosi dopiero siłę użytkową, a więc post factum.
Koncepcja dotyczy mechanizmu a la kolczuga, który aby zadziałał musi być wstępnie naprężony. Pomysłodawcy dają żródłu siły wolną rękę, która może być podciśnieniem, prądem, itp.
cyjanobakteria, 24 sierpnia 2021, 10:48
Mam chyba deja vu. Identyczna dyskusja wywiązała się pod jednym z artykułów o radioteleskopie w Arecibo w zeszłym roku. Lekkomyślna szarża elektryka (tego samego) została wtedy odparta przez budowlańców okopanych na placu
budowyboju Parafrazując, znowu to samo.Mariusz Błoński, 24 sierpnia 2021, 12:44
@3grosze
Ale czy w kontekście mostu te "liny" nie są bardziej odpowiednie? Czy w ogóle szerzej w kontekście infrastruktury, którą wspierają?
KONTO USUNIĘTE, 24 sierpnia 2021, 13:20
Byłyby akuratne w przypadku mostu wantowego lub wiszącego (coś wisi). Tutaj jest most wspornikowy, gdzie przęsło z tej kolczugi oparte jest na filarach (nic nie wisi), a cięgna (wasze "liny") płyty przęsła muszą być wstępnie naprężone... co czyni je kablami sprężającymi.
Rowerowiec, 26 sierpnia 2021, 12:58
Dodać to https://kopalniawiedzy.pl/wlokna-sztuczne-miesnie-nanorurki-weglowe-wosk-parafinowy-rozszerzalnosc-cieplna-moc-mechanicza-gestosc-mocy-dr-Ray-Baughman,16998
I mamy fajne mocno reagujące trwałe kamizelki.
radar, 26 sierpnia 2021, 13:29
Szkoda tylko, że jest to news z 2012 roku, a jakoś dalej nie słychać o komercyjnych zastosowaniach
EDIT: no dobra, coś tam dalej pracują nad tym
https://news.utdallas.edu/science-technology/researchers-create-powerful-unipolar-carbon-nanotube-muscles/
Rowerowiec, 28 sierpnia 2021, 10:04
Opracowanie większości rzeczy które znamy, często trwało nawet kilkadziesiąt lat. Tyle że mało kto interesował się tematem w fazie badań.
cyjanobakteria, 28 sierpnia 2021, 13:39
Słuszna sugestia. Silnik spalinowy ma za sobą ponad 150 lat rozwoju.