Niewyjaśnione skoki poziomu metanu w atmosferze Marsa

| Astronomia/fizyka
NASA

Po dwóch latach badań NASA wykluczyła, by skoki poziomu metanu w atmosferze Marsa miały związek z porami roku. Przez kilka tygodni pod koniec roku 2013 i na początku roku 2014 Curiosity notował znaczny wzrost poziomu metanu. Jego stężenie wzrosło ze średniej 0,7 części na miliard (ppb) do 7 ppb. Do nagłego wzrostu doszło podczas pierwszej marsjańskiej jesieni łazika Curiosity. NASA informuje, że podobnego wzrostu nie zaobserwowano podczas drugiej jesieni.

"To było epizodyczne pojawienie się metanu. Wciąż nie potrafimy go wyjaśnić" - oświadczyli przedstawiciele NASA. Przyznali jednocześnie, że częściowo stężenie metanu na Marsie zmienia się wraz z porami roku, co może mieć związek ze zmianami ciśnienia lub promieniowania ultrafioletowego.

Niedawno rozpoczął się trzeci marsjański rok misji Curiosity. Łazik doświadczył na Marsie dwóch pełnych cykli pór roku, naukowcy mogą więc kreślić szerszy obraz tego, co dzieje się na Czerwonej Planecie.

Głównym zadaniem łazika jest zbadanie przeszłości i teraźniejszości Krateru Gale ze szczególnym uwzględnieniem możliwości istnienia tam życia. Łazik dokonuje też okresowych pomiarów środowiskowych, takich jak ciśnienie, temperatura i promieniowanie ultrafioletowe.

metan Mars Curiosity