Migracja ze Stepu Pontyjskiego była migracją mężczyzn
Przed 5000 lat doszło do wielkiej migracji ze Stepu Pontyjskiego na teren Europy. Najnowsze badania genetyczne wskazują, że wśród migrujących niemal nie było kobiet. Tymczasem 4000 lat wcześniej, podczas fali migracji, wraz z którą do Europy trafiło rolnictwo, bogato reprezentowane były obie płci. Różnice w obu migracjach wskazują na różne procesy społeczne i kulturowe, które legły u ich podstaw.
Ostatnie badania genetyczne pokazały, że dla składu ludnościowego Europy szczególnie ważne były dwie fale migracji. Pierwsza to ta sprzed 9000 lat, gdy z Anatolii trafiło tutaj rolnictwo, druga to migracja ze Stepu Pontyjskiego sprzed 5000 lat.
Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali i Uniwersytetu Stanforda zbadali genom 20 ludzi pochodzących ze wczesnego neolitu i 16 osób, które żyły na przełomie epoki kamienia i brązu. Badania prowadzono pod kątem specyficznego chromosomu X oraz autosomów. Wykazały one, że wbrew dotychczasowej hipotezie o patrylokalności [to system społeczny zgodnie z którym rodzina mieszka w pobliżu rodziców męża - red.] wielu społeczności rolnicznch nie ma dowodów na występowanie tego zjawiska wśród migrantów, którzy we wczesnym neolicie przynieśli rolnictwo do Europy.
Jednak w przypadku migracji ze Stepu Pontyjskiego widoczna jest olbrzymia przewaga mężczyzn. Mattias Jakobsson, profesor genetyki z Uniwersytetu w Uppsali mówi, że na jedną migrującą kobietę przypadało wówczas około 10 migrujących mężczyzn. Dowody wskazują na trwającą wiele pokoleń migrację, co wyklucza możliwość, by wspomniana różnica w liczebności obu płci miała miejsce podczas jednej tylko fali migracyjnej.
Z badań wynika zatem, że podczas wcześniejszej migracji przemieszczały się prawdopodobnie całe rodziny. Podczas gdy ta późniejsza była migracją mężczyzn.
Komentarze (5)
darekp, 23 lutego 2017, 12:19
Ciekawe, jak wyglądała sytuacja w przypadku zaludniania Ameryki przez białasów.
AlexiaX, 23 lutego 2017, 12:34
Teraz też mamy migrację mężczyzn z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy. Ciekawe co z tego wyniknie. Podejrzewam, że nic dobrego
Gość Astro, 23 lutego 2017, 13:19
Bardziej kolorowo?
Dlaczego? Materiał genetyczny pokonujący wpław mediterraneus dla dobra ludzkości (europejskiej) znaczy chyba więcej niż to, co mamy.
Ergo Sum, 23 lutego 2017, 22:53
raczej wygląda to po prostu na najazd w celu gwałtów
Gość Astro, 24 lutego 2017, 09:59
Ergo, kwestia "różnicy kultur". Kto Was Kobiety zrozumie? Mówisz NIE, a myślisz TAK…
tempik, 24 lutego 2017, 14:47
mieszanie krwi jest podstawowym narzędziem ewolucji i dla gatunku jest dobre. wszystkie izolowane cywilizacje wymarły albo są mało inteligentne,zapyziałe i w stagnacji.
tak więc jak śniadą słowiankę ciągnie do wielkiego czarnego Afrykanina to z punktu ewolucji i genów jest bardzo dobre.
rozumiem że personalnie ludzie mogą czuć się zagrożeni, ale dla przetrwania mieszanie się jest bardzo dobre.