Przypadkowe odkrycie łączy toksynę E. coli z nieswoistymi zapaleniami jelit

| Zdrowie/uroda
NIH

Przez przypadek odkryto zależność między dobrze znaną toksyną produkowaną przez pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) - mikrocyną B17 - a nieswoistymi zapaleniami jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD).

Szukając nowych antybiotyków, zespół prof. Tony'ego Maxwella z John Innes Centre (JIC) w Norwich od kilku lat pracował mikrocyną B17. Jest ona wytwarzana przez E. coli do obrony przed innymi bakteriami z przewodu pokarmowego.

To w dużej mierze przypadkowe odkrycie. Badaliśmy tę bakteriocynę pod kątem jej właściwości przeciwbakteryjnych. Wtedy, z zupełnie innego powodu, skontaktował się z nami prof. Richard Blumberg z Bostonu [z Brigham and Women's Hospital]; jego zespół uważał, że może istnieć związek między toksyną a IBD.

Ostatecznie współpraca brytyjsko-amerykańskiego zespołu wykazała, że produkty rozkładu toksyny wydają się wyzwalać typowy dla IBD stan zapalny jelit.

Autorzy publikacji z pisma Cell zidentyfikowali też oksazole jako nowe źródło środowiskowych i drobnoustrojowych wyzwalaczy stanu zapalnego przewodu pokarmowego.

Odkrycia te zwiększą nasz zasób wiedzy o wyzwalaczach związanego z IBD stanu zapalnego jelit. To zaś daje nadzieję na nowe terapie - podkreśla dr Fred Collin z JIC.

mikrocyna B17 bakteriocyna pałeczki okrężnicy Escherichia coli nieswoiste zapalenia jelit Richard Blumberg Tony Maxwell