Zmarł twórca myszki komputerowej

| Technologia
christophercarfi

We wtorek 2 lipca zmarł Douglas Engelbart, wynalazca myszki komputerowej i twórca wielu koncepcji, które legły u podstaw informatyki i internetu. Engelbart miał 88 lat.

Jako młody mężczyzna wstąpił do U.S Navy gdzie był technikiem odpowiedzialnym za radary i systemy elektroniczne. Po wojnie rozpoczął studia inżynierskie na Oregon State University, a tytuł doktora zdobył na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Przez jakiś czas pracował tam jako wykładowca. W 1957 roku został zatrudniony w Stanford Research Institute, i w latach 1959-1977 piastował stanowisko dyrektora Augmentation Research Center SRI. To właśnie tam, w 1963 roku skonstruował myszkę komputerową.

Urządzenie, tak obecnie powszechne, przez wiele lat nie cieszyło się zbytnim zainteresowaniem. Pod koniec 1969 roku podczas konferencji w San Francisco Engelbart zaprezentował koncepcję hypertekstu, edycji tekstu w czasie rzeczywistym, jednoczesnego używania wielu okien oraz telekonferencji. Wtedy też pokazał zebranym myszkę. Nie wiem, dlaczego nazwaliśmy to myszką. Czasem za to przepraszam. Od tego się zaczęło i już tego nie zmienialiśmy - mówił. Rok później kierowane przez niego Augmentation Research Center zostało drugim węzłem ARPANET-u, poprzednika internetu.

Na poniższym archiwalnym filmie możemy obejrzeć doktora Engelbarta prezentującego myszkę komputerową.

 

myszka komputerowa Douglas Engelbart