Mostkowanie nerwu implantem z żelem

| Medycyna
Patrick Hoesly, CC

Zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie opracował metodę naprawy uszkodzonych nerwów obwodowych. Dzięki biodegradowalnemu implantowi oraz sterującemu żelowi regeneracyjnemu (ang. Guiding Regeneration Gel, GRG), który nasila wzrost nerwu, można zwiększyć funkcjonalność zniszczonej struktury.

Rozwiązanie przetestowano na zwierzętach, a dr Shimon Rochkind twierdzi, że za kilka lat trafi ono do klinik.

Izraelczycy łączą oba końce przerwanego nerwu za pomocą miękkiej, biodegradowalnej rurki. W jej wnętrzu znajduje się odżywiający odrastające włókna nerwowe żel. GRG zawiera 1) przeciwutleniacze, czyli związki o właściwościach przeciwzapalnych, 2) syntetyczne lamininy, które wytyczają ścieżkę odrastania nerwu (naturalna wersja białka jest syntetyzowana przez komórki nabłonkowe i stanowi główny składnik substancji międzykomórkowej) oraz 3) zapobiegający wysychaniu implantu kwas hialuronowy. Dzięki tym składnikom regeneracja zachodzi jak u płodu - szybko i bezproblemowo.

Jak tłumaczy dr Rochkind, żel konserwuje komórki oraz wspiera ich rozwój. Można to wykorzystać zarówno w transplantologii, jak i terapii np. choroby Parkinsona.

nerw obwodowy uszkodzenie implant żel regeneracja Shimon Rochkind