Leki przeciwbólowe zwalczą nawracające infekcje dróg moczowych?

| Medycyna
Thomas Hannan

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen, mogą zmniejszyć podatność na nawracające zakażenia dróg moczowych.

Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu George'a Waszyngtona w St. Louis zauważyli, że hamowanie za pomocą NLPZ cyklooksygenazy-2 (COX-2), enzymu, który pojawia się w komórkach w reakcji na stres fizjologiczny czy bodźce zapalne i odpowiada za wytwarzanie pochodnych kwasu arachidonowego, eliminuje u myszy nawracające zakażenia układu moczowego.

Jeśli potwierdzimy ten związek w testach klinicznych, skorzysta na tym szybko wiele osób - podkreśla dr Thomas Hannan, który w ramach wcześniejszych studiów - również na modelu mysim - ustalił, że jeśli układ odpornościowy zareaguje nadmiernie na początkową infekcję, może to zwiększyć podatność na kolejne zakażenia.

Sądziliśmy, że u pacjentów, u których występowały kolejne zakażenia, odpowiedź immunologiczna była zbyt słaba, teraz jednak widzimy, że równie problematyczna może być reakcja nadmierna.

W najnowszym studium Amerykanie zauważyli u kobiet i myszy, że do nawracających zakażeń przyczyniają się neutrofile. Dostając się do pęcherza, by zwalczyć zakażenie, pozostawiają bowiem ślady w jego ochronnej wyściółce. Naukowcy podejrzewają, że powstające w ten sposób uszkodzenia pozwalają patogenom uczepić się nabłonka i zainicjować stan zapalny.

Akademicy manipulowali siłą reakcji neutrofili, by odnaleźć złoty środek - reakcję, która nie byłaby ani zbyt silna, ani zbyt słaba i pozwoliła wyeliminować zakażenie bez ryzyka nawrotów.

Zespół z St. Louis ustalił, że u myszy ze zwiększoną podatnością na nawroty infekcji w pęcherzu występowało więcej cząsteczek zapalnych niż u gryzoni opornych na nawracające zakażenia. Kiedy zwierzęta potraktowano inhibitorami COX-2, podatność na infekcje spadała znacząco zarówno u osobników, które przeszły zapalenie, jak i u gryzoni, które były wcześniej zdrowe. Gdy oceniano wpływ inhibicji COX-2 na odpowiedź immunologiczną w pęcherzu, okazało się, że choć neutrofile nadal licznie przybywały do pęcherza, to wyrządzały przy tym o wiele mniejsze szkody. Wygląda więc na to, że inhibitory COX-2 wybiórczo eliminują szkodliwe skutki zapalenia, nadal podtrzymując pozytywy odpowiedzi.

niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ ibuprofen cyklooksygenaza-2 COX-2 inhibitor neutrofile pęcherz nabłonek wyściółka Thomas Hannan