Harapan poleciał do Indonezji, by ratować swój gatunek

| Nauki przyrodnicze
Tom, CC

Urodzony w USA 8-letni samiec krytycznie zagrożonego nosorożca sumatrzańskiego (Dicerorhinus sumatrensis) poleciał właśnie do Indonezji, do Rezerwatu Way Kambas. Specjaliści liczą na to, że Harapan i tamtejsze samice przypadną sobie do gustu i z nowego związku urodzą się jakieś młode.

Harapan (dosł. Nadzieja) był ostatnim nosorożcem sumatrzańskim na półkuli zachodniej. Jego siostra Suci, także z Cincinnati Zoo, zmarła w zeszłym roku w wyniku choroby.

Samiec pokonał ponad 16 tys. km. Podróżował po lądzie, samolotem (wylądował w Dżakarcie) i promem (to ostatni środek lokomocji, którym dostał się na Sumatrę).

Przed wyprawą ok. 816-kg Harapan przeszedł badania. Nauczono go także wchodzenia i wychodzenia ze specjalnej skrzyni podróżnej. Jak donosił jeszcze przed eskapadą ogród zoologiczny, nosorożec dobrze się czuje w swojej pace i z własnej woli sobie w niej stoi. W podróży towarzyszyli zwierzęciu opiekun Paul Reinhart i weterynarz Jenny Nollman.

Wyjazd Harapana stanowi ukoronowanie programu rozrodczego nosorożców sumatrzańskich w Cincinnati Zoo. Warto przypomnieć, że to jedyny poza Indonezją program rozmnażania tych zwierząt w niewoli.

Harapan osiągnął dojrzałość płciową i dołączy w Rezerwacie Way Kambas do swojego starszego brata Andalasa. W ośrodku mieszka córka Andalasa Andatu, która urodziła się w 2012 r. Wszyscy liczą na to, że Harapan, zwany też Harrym, będzie spółkował z którąś z 3 pozostałych samic. Na szczęście dla zagrożonego gatunku we wrześniu okazało się, że w maju urodzi się kolejny potomek 14-letniego Andalasa. Szczęśliwą matką jest Ratu (to z nią Andalas spłodził wcześniej Andatu).

 

nosorożec sumatrzański Harapan USA Cincinnati Zoo Rezerwat Way Kambas