Poznanie kontroluje odruchy

| Psychologia
flo21, CC

Postrzegany obraz i jego interpretacja wpływają na nasze odruchy. Marnix Naber, psycholog z Uniwersytetu w Lejdzie, wykazał np., że ludzie reagują zwężeniem źrenicy na zdjęcia słońca.

Naber prowadził eksperymenty z prof. Kenem Nakayamą z Uniwersytetu Harvarda. Ochotnikom pokazywano zdjęcia i rysunki. Nie zawsze było na nich słońce, ale wszystkie dopasowano pod względem jasności i kontrastu. Okazało się, że scenki ze słońcem prowadziły do silniejszego zwężenia źrenic niż widoczki bez tego elementu. Naukowcy uważają, że mózg rozpoznaje słońce na fotografii, odnosi to do uszkadzającego działania promieni i wysyła sygnał do źrenic, by się zwęziły. Przy obrazie odwróconym do góry nogami efekt nie występował, bo ludziom trudniej było uchwycić i zrozumieć znaczenie układu.

Jeśli pokazuje się potencjalnie szkodliwy bodziec, system wzrokowy uznaje, że trzeba się zabezpieczyć przed jego nadmiarem.

Holender dywaguje, że zaobserwowane zjawisko powinno znaleźć zastosowanie przy diagnozowaniu alzheimeryzmu. Niewykluczone, że na pewnym etapie możliwe będzie stwierdzenie na podstawie reakcji źrenic na fotografię słońca, czy dana osoba ma alzheimera. Przyszłe badania powinny rozstrzygnąć tę kwestię.

obraz uszkadzający bodziec zdjęcie rysunek odruch źrenice zwężenie Marnix Naber Ken Nakayama