Da się widzieć okiem na ogonie
Sprawdzając, czy i w jakim stopniu mózg potrafi zinterpretować sygnały docierające z nietypowych lokalizacji, zespół z Tufts University usuwał kijankom żaby szponiastej (Xenopus laevis) oczy i wszczepiał je na ogonie lub tułowiu.
Dużo pracujemy nad zrozumieniem biologii regeneracyjnej, a to obejmuje również eksperymenty z modyfikacjami ciała - opowiada Michael Levin.
Po implantacji 134 kijanki przeszły testy wzrokowe. Jedną połowę okrągłej areny oświetlano niebieskim, a drugą czerwonym światłem. Oprogramowanie regularnie zamieniało barwę rzutowaną na wydzielone części. Gdy kijanka wpływała w obszar czerwieni, była delikatnie porażana prądem. Sześć okazów z oczami na ogonie musiało widzieć. Wskazywało na to systematyczne wybieranie bezpiecznego niebieskiego rejonu.
Ponieważ oczy pochodziły od zmodyfikowanych genetycznie dawców, u kijanek można było obserwować fluoryzujące na czerwono białko. Badania pod mikroskopem ujawniły, że u połowy kijanek nie rozwinęły się świecące na czerwono nerwy, u ok. 1/4 wyrastały one w kierunku jelita, a u 1/4 w stronę kręgosłupa (co oznacza, że nowe oczy podłączyły się do ośrodkowego układu nerwowego).
Galeria (8)
Mózg nie jest dostosowany do odbioru wrażeń wzrokowych z ogona. Ponieważ wcześniej się to nie zdarzało, ewolucja nie przebiegała z uwzględnieniem takich sytuacji. Mimo to potrafi on stwierdzić, że tkanka oka z nietypowej lokalizacji stanowi źródło użytecznych informacji. [...] Wskazuje to na niezwykłą plastyczność mózgu, który umie przeprowadzić przegląd konfiguracji ciała, a następnie wykorzystać nowe możliwości. Gdyby tak nie było, każdorazowo mutacja prowadząca do ulepszonego planu ciała - dużej zmiany anatomii - zostawałyby utracona po zgonie zwierzęcia.
Mózg potrafi powiązać swoją aktywność z rozmaitymi konfiguracjami ciała. Modularność ułatwia ewolucję złożonych cech.
W przyszłości Levin i jego współpracownik Douglas Blackiston zamierzają rozstrzygnąć 3 kwestie: 1) jaki obszar mózgu przetwarza dane sensoryczne z nietypowych rejonów, 2) z iloma dodatkowymi oczami mózg kijanki sobie poradzi i 3) skąd mózg wie, że z przeszczepu docierają dane wzrokowe, a nie świadczące o stanie zapalnym albo powiązane z inną modalnością czuciową, np. smakiem.
Komentarze (5)
radar, 28 lutego 2013, 15:53
ale ciężko się je, więc ewolucja wybiera częściej głowę
este perfil es muy tonto, 1 marca 2013, 09:11
a co myślicie o trzecim oku w szyszynce?
Eco_PL, 1 marca 2013, 09:56
Szyszynka jest zdegenerowanym trzecim okiem. Teraz również wykazuje aktywność zależną od światła (choć sama, ze względu na miejsce gdzie się znajduje, światła nie odbiera). Na Nowej Zelandii żyje jaszczurka hatteria, która wciąż ma to trzecie oko.
Anna Błońska, 2 marca 2013, 12:58
Oko na ogonie to chyba rzeczywiście nie najlepszy pomysł Ale wygląda na to, że Levin na poważnie myśli nie tylko o medycynie regeneracyjnej, ale i o wykorzystaniu swoich odkryć w systemach rzeczywistości rozszerzonej. Wspomina m.in. o trzecim czy którymś z kolei oku do widzenia w podczerwieni...
romero, 2 marca 2013, 22:38
Kiedyś pytali o to Lema. Jego odpowiedź brzmiała bardzo sensownie: żadne z tyłu głowy, trzecie oko tylko na czubku palca!