Warzywa wyhodowane z papieru do prezentów

| Ciekawostki
jinax, CC

Brytyjska agencja BEAF zaprojektowała papier do pakowania, z którego można wyhodować 5 rodzajów warzyw: marchewki, brokuły, pomidory, papryczki chili i cebulę. Eden's Paper, bo o nim mowa, powstaje w całości z recyklingu. Jego twórcy podkreślają, że takie rozwiązanie ogranicza ilość odpadów na wysypisku, bo zamiast wyrzucić opakowanie prezentu, przekształcamy je w miniogródek.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy papier przeszedł intensywne testy. W opisie projektu na Kickstarterze ujawniono, że posadzono tyle papieru, że plon wystarczyłby do karmienia przez rok 5 tys. ludzi. Producenci ustawili się już ponoć w blokach startowych. By zdążyli z pierwszą partią Eden's Paper przed Bożym Narodzeniem, trzeba zgromadzić 25 tys. funtów. Choć do końca zbiórki pozostało jeszcze tylko 18 dni, na razie znalazło się zaledwie 57 darczyńców, którzy w sumie zdecydowali się przeznaczyć na ten cel 969 GBP.

Pomysł na Eden's Paper jest nieskomplikowany - nasiona umieszczono w spodniej części między 7 warstwami biodegradowalnej bibułki, a warstwy bibułki i drukowany papier połączono za pomocą wytłaczania.

Na razie stworzono 5 prototypów, ale projektanci myślą o arkuszach (45 x 70 cm) z innymi warzywami, ziołami i kwiatami. By wykorzystać Eden's Paper, wystarczy odwinąć prezent, umieścić opakowanie w ziemi i pamiętać o podlewaniu.

 

papier opakowanie prezent wyhodować warzywa BEAF