Planeta okołopodwójna w systemie czterech gwiazd

| Astronomia/fizyka
Haven Giguere/Yale

Dzięki wspólnemu wysiłkowi astronomów amatorów i profesjonalistów odkryto niezwykły system, w którym planeta okrąża gwiazdę podwójną, a całość jest okrążana przez kolejną gwiazdę podwójną. Mamy zatem do czynienia z planetą okołopodwójną w systemie czterech gwiazd.

Wstępnego odkrycia dokonali Kian Jek z San Francisco i Robert Gagliano z Cottonwood w Arizonnie, którzy uczestniczą w międzynarodowym przedsięwzięciu zorganizowanym przez Yale University. W jego ramach astronomowie-amatorzy wykorzystują witrynę Planethunters.org, na którą trafiają dane z Teleskopu Keplera. Amatorzy mogą przeglądać dane w poszukiwaniu zmian jasności gwiazd, a gdy zauważą coś ciekawego, mogą skonsultować swoje spostrzeżenia z naukowcami z Yale.

Jek i Gagliano zauważyli, że jedna z gwiazd jest regularnie przesłaniana. Odkryli w ten sposób planetę PH1, pierwszą planetę znalezioną dzięki witrynie Planethunters.org. Astronomowie z Yale University, chcąc potwierdzić odkrycie, wykorzystali teleskop Keck na Hawajach. Stwierdzili, że PH1 to gazowy gigant o średnicy 6,2 raza większej od średnicy Ziemi. Jest zatem nieco większa od Neptuna. Co 20 dni obiega ona gwiazdę podwójną, w skład której wchodzą gwiazdy o masach wynoszących 1,5 i 0,41 nas Słońca.

Okazało się jednak, że poza orbitą planety, w odległości około 1000 jednostek astronomicznych znajduje się kolejna gwiazda podwójna, która obiega planetę PH1 i jej gwiazdę.

planeta okołopodwójna PH1 planethunters.org