Antyzawałowy pomidor
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wyhodowali pomidory wytwarzające mały peptyd 6F, który naśladuje wpływ dobrego cholesterolu HDL.
Znaleźliśmy nowy i praktyczny sposób wytwarzania peptydu [6F], który działa jak główna białkowa składowa dobrego cholesterolu [apolipoproteina A1, apoA1], ale jest o wiele skuteczniejszy i może trafiać do organizmu w wyniku spożycia rośliny - wyjaśnia dr Alan M. Fogelman.
Amerykanie prowadzili eksperymenty na myszach, które nie mogły usuwać złego cholesterolu LDL z krwi, przez co na wysokotłuszczowej i kalorycznej diecie zachodniej szybko rozwijały się u nich stan zapalny oraz miażdżyca tętnic. Gdy pomidory stanowiły 2,2% menu, u gryzoni karmionych odpowiednio spreparowanymi (liofilizowanymi i mielonymi) modyfikowanymi pomidorami stwierdzono: 1) większą aktywność paraoksonazy - enzymu ograniczającego utlenianie lipoprotein i biorącego udział w redukcji toksycznych nadtlenków lipidowych, 2) wyższy poziom dobrego cholesterolu, 3) spadek poziomu kwasu lizofosfatydowego, który w modelach zwierzęcych przyspiesza tworzenie blaszek miażdżycowych oraz 4) mniejszą liczbę blaszek.
Komentarze (1)
Tolo, 11 listopada 2012, 23:31
Mam nadzieje ze po przerobieniu na ketchup to dalej działa.