Posy ring z posiadłości rodziny Shakespeare'ów

| Humanistyka
Philip Hill, BNPS

Na terenie nieopodal Shakespeare Hall w Rowington (gdzie za życia Williama Szekspira miała mieszkać odnoga jego rodziny i gdzie zgodnie z legendą, Szekspir napisał komedię "Jak wam się podoba") odkryto złoty pierścionek typu posy ring. Jego znalazczyni lubi myśleć, że mógł on należeć do słynnego poety.

Przed przejściem na emeryturę 66-letnia Sue Kilvert pracowała jako listonosz. Teraz sporą część wolnego czasu poświęca na poszukiwania z wykrywaczem metalu.

Na pierścionku typu posy ring (obrączce z wewnętrzną inskrypcją) widnieje napis "Truth Betrayes Not". Wierzchnią część pokryto czerwoną i białą emalią.

Jak opowiada Kilvert, artefakt znajdował się na głębokości ok. 20 cm. Początkowo 66-latka myślała, że to współczesny pierścionek dla dzieci. Po bliższym przyjrzeniu zauważyła jednak inskrypcję, co dało jej do myślenia.

Emerytka pokazała pierścionek innym poszukiwaczom, z których jeden zidentyfikował go jako posy ring, a drugi zwrócił uwagę na możliwe szekspirowskie powiązania. Dodał przy tym: Nie sądzę, by kiedykolwiek udało ci się wykazać powiązania z Szekspirem, ale to bardzo romantyczne przypuszczenie.

O znalezisku poinformowano Birmingham Museums i koronera. W ciągu kilku miesięcy pierścionek ma zostać zbadany. Jeśli na mocy Treasure Act z 1996 r. zostanie uznany za skarb, Kilvert nie będzie go mogła zatrzymać. Zgodnie z prawem skarb państwa zaoferuje go muzeom, a cenę ustali Treasure Valuation Committee.

Posy ring były popularne od XV do XVII w. zarówno w Anglii, jak i we Francji. Traktowano je jako prezent dla ukochanych.

posy ring pierścionek obrączka Shakespeare Hall Rowington William Szekspir Sue Kilvert