Superprecyzyjne pomiary prędkości światła
Naukowy z The University of Western Australia i berlińskiego Uniwersytetu Humboldta przeprowadzili najbardziej precyzyjne testy spójności przestrzennej prędkości światła. Precyzja pomiaru była 10-krotnie większa niż dotychczas.
Pomiary potwierdziły prawdziwość kluczowego elementu teorii względności czyli symetrii Lorenza, zgodnie z którą prędkość światła jest identyczna we wszystkich kierunkach.
W czasie wspomnianego eksperymentu naukowcy przez rok porównywali niezwykle czyste mikrofalowe sygnały z kriogenicznych szafirowych oscylatorów. Osclatory były ustawione prostopadle względem siebie i co 100 sekund były obracane. Częstotliwość sygnałów mikrofalowych była wprost powiązana z prędkością światła. Jeśli okazałoby się, że zmienia się ona w zależności od kierunku emisji, to by oznaczało, że zasada symetrii Lorenza została naruszona. Okazało się jednak, że nie widać żadnych zmian nawet, gdy pomiary wykonywaliśmy z dokładnością do 18 miejsc po przecinku. To niezwykłe, że natura utrzymuje tak precyzyjną symetrię - mówi doktor Stephen Parker z UWA.
Uczony informuje, że obecnie trwają prace nad udoskonaleniem aparatury i wyposażeniem jej w nowe źródła światła, co pozwoli na przeprowadzenie jeszcze bardziej szczegółowych pomiarów. To pozwoli nam na zwiększenie czułości eksperymentu i zbadanie innych pól, na których symetria Lorenza mogłaby zostać naruszona - dodaje.
Komentarze (5)
Flaku, 14 września 2015, 17:01
Czy istnieje możliwość zmierzenia różnej prędkości światła w próżni w zależności od kierunku, jeżeli jednostka prędkości jest definiowana przez prędkość światła?
Gość Astro, 14 września 2015, 17:09
Czy jakiś fachowiec mógłby to objaśnić? Skrót myślowy? Dla porównania:
http://www.nature.com/ncomms/2015/150901/ncomms9174/full/ncomms9174.html
Swoją drogą metodologia Michelsona-Morleya wiecznie żywa.
Też jestem ciekaw tych pól, bo jak rozumiem, grupa cechowania U(1) już załatwiona.
Edycja:
To nie dogmat, a raczej paradygmat. Dlatego tak cenne są tego typu eksperymenty.
Podobnie nikt nie przeprowadził jeszcze dowodu ni eksperymentu, który bezsprzecznie równałby masę dynamiczną z grawitacyjną. Taka fantazja dziadka Alberta, choć tymczasem w ramach wszelkich eksperymentów jak najbardziej poprawna.
Arlic, 14 września 2015, 21:52
Nie chodzi o niepewność względną pomiaru typu B ?
Gość Astro, 15 września 2015, 19:25
Nie sądzę:
+
http://www.nature.com/ncomms/2015/150901/ncomms9174/extref/ncomms9174-s1.pdf
thikim, 10 października 2015, 18:47
Tak, o ile kierunki czymś się różnią, np. ośrodkami lub o ile nie jest słuszna STW.
Określono prędkość światła w próżni. A nie w jakimś innym ośrodku.