Psy mają pamięć epizodyczną
Psy pamiętają czyjeś skomplikowane działania nawet wtedy, gdy nie spodziewają się, że ich pamięć zostanie poddana próbie.
Wyniki naszego badania można interpretować jako kolejny krok w kierunku obalenia sztucznie wzniesionej bariery między nieczłowiekowatymi i ludźmi. Psy należą do nielicznych gatunków uznawanych przez człowieka za mądre, a mimo to za każdym razem jesteśmy zaskoczeni, gdy jakieś badanie ujawnia, że mimo odległych związków ewolucyjnych, psy i ich właściciele dzielą pewne zdolności poznawcze - podkreśla Claudia Fugazza z Grupy Badawczej Etologii Porównawczej MTA-ELTE z Budapesztu.
Naukowcy wykorzystali metodę treningową "Zrób to, co ja" (Do as I DO), w ramach której uczy się psy, by oglądały, co ktoś robi, a potem na komendę to powtarzały. Fakt, że psy można nauczyć czegoś takiego, nie jest jednak dowodem na istnienie pamięci epizodycznej (pamięci zdarzeń). By dowieść jej istnienia u psów, należało pokazać, że czworonogi zapamiętują, co się dzieje, także wtedy, kiedy nie spodziewają się, że ktoś o to poprosi.
Podczas eksperymentu autorzy publikacji z pisma Current Biology najpierw trenowali 17 psów za pomocą metody "Zrób to, co ja". W kolejnej rundzie szkolenia bez względu na to, co robił człowiek, psy miały się po prostu położyć. W pewnym momencie zaskakiwano je jednak komendą "zrób to". Okazało się, że potrafiły ją wykonać. W ten sposób zdobyto niezbity dowód na pamięć epizodyczną.
Węgrzy testowali psy po minucie i po godzinie. Wyniki pokazały, że były one w stanie przypomnieć sobie demonstrowane działania zarówno po krótkim, jak i długim okresie. Etolodzy zauważyli natomiast, że wykonanie pogarszało się z czasem w większym stopniu niż w warunkach, gdy zwierzęta były nastawione na naśladowanie.
Z szerokiej perspektywy ewolucyjnej oznacza to, że pamięć epizodyczna nie jest unikatowa i nie wyewoluowała wyłącznie u naczelnych, lecz jest rozpowszechnioną zdolnością w królestwie zwierząt. Sugerujemy, że psy mogą stanowić dobry model do badania zawiłości pamięci epizodycznej w naturalnych warunkach [...].
Komentarze (3)
krzysiek79, 25 listopada 2016, 04:59
To trzeba robić badania żeby wiedzieć że zwierzęta mają taką pamięć ? jak można być tak zadufanym w sobie.
ormianin, 28 listopada 2016, 15:03
A mnie się wydaj, że psy jakie znamy, nie mogłyby się uczyć bez pamięci epizodycznej, więc jej istnienie było raczej pewne.
glaude, 28 listopada 2016, 19:40
Nie do końca przekonuje mnie to doświadczenie, jako dowód na pamięć epizodyczną. Jak dla mnie jest to raczej dowód na pamięć proceduralną.
Doświadczenie na pamięć epizodyczną wymagałoby nagrania emocjonalnej sceny z psem i osobą mu bliską - np właścicielem (np przywitanie po długiej nieobecności), a następnie odtworzenie filmu po kilku miesiącach. I wtedy na podstawie spontanicznego zachowania psa z filmu (wokalizacje/szczekanie, parametry machania ogonem itp) i zachowania prezentowanego podczas oglądania filmu można wyciągnąć wniosek o istnieniu pamięci epizodycznej. Zresztą, wydaje mi się, ze ssaki społeczne posiadają takie same rodzaje pamięci roboczej i długotrwałej jak ludzie.