Fizycy uzyskali pierścień punktów wyjątkowych
Fizycy z MIT-u odkryli kolejny fenomen związany ze stożkiem Diraca. Może się on mianowicie przyczyniać do powstania "pierścienia punktów wyjątkowych". O osiągnięciu uczonych można przeczytać na łamach Nature.
Z artykułu dowiadujemy się, że Bo Zhen, Marin Soljacic i John Joannopoulos z MIT-u oraz Chia Wei Hsu z Yale University jako pierwsi w historii zaprezentowali eksperymentalnie istnienie pierścienia punktów wyjątkowych. To jednocześnie pierwsze badania łączące eksperymenty nad punktami wyjątkowymi z symetrią CPT i stożkami Diraca.
Indywidualne punkty wyjątkowe do unikatowe fenomeny fizyczne. Na przykład wokół tych punktów nieprzezroczyste materiały mogą wydawać się bardziej przezroczyste, a światło wędruje tam tylko w jednym kierunku. Wykorzystanie tych właściwości jest jednak bardzo trudne, gdyż materiały absorbują światło.
Tymczasem naukowcy z MIT-u stworzyli kryształ fotoniczny z pierścieniem punktów wyjątkowych. Zamiast z utratą wskutek absorpcji mamy tutaj do czynienia z innym rodzajem straty - utratą wskutek promieniowania - która nie wpływa na wydajność urządzenia. W rzeczywistości utrata wskutek promieniowania jest korzystna, mamy z nią do czynienia np. w laserach - mówi Zhen. Twórcy wspomnianego kryształu mają nadzieję, że uda się dzięki niemu stworzyć nowe interesujące systemy optyczne. Jednym z potencjalnych zastosowań naszych badań jest stworzenie znacznie potężniejszych laserów niż to dzisiaj możliwe - mówi Soljacic. Fotoniczne kryształy emitujące skupione światło to bardzo obiecujący kandydacie do zbudowania kompaktowego lasera dużej mocy. Sądzimy, że moc takich laserów może być co najmniej 10-krotnie większa niż obecnych systemów - dodaje uczony. Nasz system można też wykorzystać do stworzenia bardzo precyzyjnych czujników biologicznych i chemicznych - mówi Hsu. Reakcja punktów wyjątkowych na zakłócenia jest bowiem nieliniowa w stosunku do siły sygnału zakłócającego, a to czyni je bardzo wrażliwymi czujnikami. Zwykle mamy trudności z wykrywaniem np. bardzo małych stężeń badanych substancji, gdyż jeśli ilość substancji zmniejszy się milion razy, to i sygnał staje się milion razy słabszy. Reakcja punktów wyjątkowych jest nieliniowa i w ich przypadku sygnał jest około 1000 razy słabszy, dzięki czemu możemy go zarejestrować - wyjaśnia Hsu.
Komentarze (5)
MrVocabulary (WhizzKid), 11 września 2015, 19:13
Muszę się przyznać, że nie zrozumiałem prawie nic. O co chodzi z tymi stożkami Diraca? Pogooglałem trochę, ale nadal nie rozumiem
Gość Astro, 11 września 2015, 20:08
Znalazłem coś poniżej, ale może ktoś bardziej przystępnie rozwinie pytanie?
http://rcin.org.pl/itme/Content/42782/WA901_59738_M1_r2013-t41-z3_Mater-Elektron-Hru_i.pdf
rahl, 13 września 2015, 14:39
Czyli kolejna generacja LAW's - tym razem w wersji mini (zamontują to na na BigDog'a) w przygotowaniu B)
Arlic, 13 września 2015, 20:13
Z tego filmiku co podałeś i mojej marnej wiedzy na temat QM(Na szczęście się powiększy już niedługo) oraz wiedzy na temat rezonansu wiązań w wiązaniach C-C mogę powiedzieć:
Fenomen ten pozwala na zmianę "położenia" elektronów w sposób prawie ciągły, bez wkładania dodatkowej energii w celu pokonania bariery potencjału, zmieniając właściwości materiału prawie, że dowolnie (jak reaguje na konkretne długości światła[zmiana koloru, detekcja jako czujnik], to czy przewodzi bądź nie przewodzi w danych warunkach[temperaturze, otoczeniu], jak reaguje na inne cząstki jako czujnik)
lester, 14 września 2015, 02:51
No to z tego co piszesz rozumiem, że to taki kamień filozoficzny fizyki materiałowej i optycznej. Jeśli jeszcze da się z tego zrobić meta-materiał na żądanie, to już w ogóle mucha nie siada. Ale dalej w zasadzie nic nie rozumiem z artykułu, a informacji dodatkowych jak na lekarstwo homeopatyczne.